Układanie kostki, czyli inwestycja rekreacjna w Toruniu

Toruń to miasto znajdujące się w województwie Kujawsko-pomorskim. Liczba mieszkańców na koniec 2014 roku wyniosła ponad 185 tysięcy mieszkańców. Miasto leży nad rzeką Wisłą.

Prężnie się rozwija, posiadając dobrze rozbudowany każdy rodzaj branży a w szczególności :

  • kostka brukowa w toruniuturystyczną – co roku Toruń jest odwiedzany przez ponad 1,8 mln turystów i ciągle ta liczba rośnie. Posiada duża bazę noclegową, która z roku na rok się zwiększa,
  • gospodarczą – mieści największe przedsiębiorstwa, podstrefę ekonomiczną, posiada doskonałe zaplecze naukowo-badawcze,
  • logistyczna – autostrada A1, lotnisko, obwodnice,
  • naukową – znajduje się tutaj jedna z największych uczelni w Polsce – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, obserwatorium astronomiczne,
  • kulturową – działanie 3 teatrów, licznych muzeów, galerii, organizowanie festiwali.

Toruń kojarzony jest głównie z toruńskimi piernikami oraz astronomem Mikołajem Kopernikiem. Na terenie miasta przeprowadzanych jest wiele inwestycji. Wśród nich można wymienić inwestycje sieci drogowej, komunikacyjne (Trasa Średnicowa, most gen. Elżbiety Zawadzkiej, modernizacja dworca kolejowego), kulturalne (budowanie Sali koncertowej). Są to duże inwestycje wymagające większego nakładu finansowego. Do mniejszych należy rewitalizacja zabytków, budowanie ścieżek rowerowych, chodników, parkingów, placów zabaw.
park ogródPrzyjmując strategię rozwoju miasta należy pamiętać, aby wszystkie koncepcje były spójne ze sobą, nie niszczyły ogólnego wizerunku. Dzisiejsze władze miast przywiązują szczególną uwagę do układu przestrzennego miasta. Dbają by wszystko było w tym samym stylu (chociaż nie zawsze się to udaje). Dla ogólnego wizerunku ładu i porządku buduje się chodniki, ścieżki rowerowe, parkingi z kostki brukowej najlepiej tej samej. Nie tylko ładnie to wygląda ale ułatwia też poruszanie się po mieście. Warto zatem zapoznać się tematem kostki brukowej, która jest tak przydatna w branży budowlanej.

Najlepsza kostka brukowa – jaką wybrać?

kostkaKostka brukowa wykonana jest z betonu z głównym przeznaczeniem do aranżacji przestrzeni publicznej (chodniki, parkingi) jak i do prywatnej (podjazdów do domów, tarasów, ogrodów).
Materiał ten może przybierać różne formy, zależności od przeznaczenia. Najpopularniejszą formą są kostki o kształcie prostokątnym i kwadratowym, które najczęściej są wykorzystywane do budowy parkingów, ścieżek. Kostki o nieregularnym kształcie (postarzanym) idealnie wpasowują się w tło starych rynków, uliczek. Aby efekt końcowy był ciekawy należy również zwrócić uwagę na wielkość kostki brukowej. Na przykład w projekcie ogrodu powinna być zastosowana kostka o małych kształtach, która będzie wtapiała się w otoczenie i nie odciągała uwagi od zieleni, natomiast na ścieżkach rowerowych, chodnikach powinna być wykorzystana większa kostka. Nie będzie sprawiała problemu korzystającym z nich osobom (kobiety w szpilkach muszą zachować na takiej nawierzchni większą ostrożność).
Ważną kwestią w aranżacji przestrzeni kostką jest dobranie koloru. Na rynku dostępna jest pełna gama kolorystyczna. Dzięki umiejętnemu dobraniu oraz połączeniu ze sobą różnych kolorów można nadać danej przestrzeni odpowiedniego klimatu, a nawet optycznie ją powiększyć lub zmniejszyć.
Cena kostki brukowej podawana jest za m2 i uzależniona jest od rodzaju, przeznaczenia, kształtu oraz koloru. Rozbieżność jest bardzo duża. Można już kupić kostkę od 30 zł za m2.

Układanie kostki w ciekawych wzorach

Wyobraźnia kładącego kostkę jest nieograniczona. Nie ma ogólnie przyjętego wzoru, może być dowolny. Warto przed zakupem poszukać ciekawych projektów i zobaczyć czy można to wykonać na przygotowanej powierzchni. Nie zawsze odpowiedni wzór będzie pasował do danego otoczenia.


 Źródła:


 

Układanie kostki brukowej – najczęstsze błędy:

  • koparko ładowarkabrak sporządzenia projektu, przed zakupem kostki,
  • nieprawidłowo przygotowana podbudowa,
  • nieodpowiednie wyprofilowanie koryta,
  • brak zastosowania warstwy odsączającej,
  • zbyt luźne ułożenie płytek,
  • za cienka warstwa podsypki,
  • niedostateczne wypełnienie spoin,
  • źle dobrana grubość kostki do obciążenia,
  • nieodpowiedni sprzęt.

Dodaj komentarz