Urządzamy jadalnię – drewno we wnętrzach

W ostatnich czasach w Polsce bardzo modne stało się urządzanie jadalni, jednak w naszych warunkach mieszkaniowych, zwłaszcza jeśli chodzi o wygospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu w bloku, nie jest to takie proste. W tym wypadku jadalnia zwykle jest częścią salonu, jednak gdzie by się ona nie znajdowała, aranżując ją stosuje się zwykle drewniane meble, nowe lub co ciekawe – własnoręcznie odnowione.

Nowoczesne krzesła i rozkładane stoły – meble do jadalni

stoły do jadalniOferta sklepów meblowych w dzisiejszych czasach jest tak bogata, że nie ma żadnych trudności w znalezieniu odpowiednich mebli do jadalni. Oczywiście podstawowymi meblami do pokoju jadalnego są stoły do jadalni i krzesła do jadalni, jednak ich wygląd to już kwestia gustu właścicieli. Obecnie za najmodniejsze uznaje się te wykonane z drewna, jednak drewniane meble do jadalni mogą być nie tylko w różnych kolorach ale i utrzymane we różnej stylistyce. Wśród dominujących trendów dekoracji pokoju jadalnego można wyróżnić:

  • styl skandynawski
  • styl prowansalski
  • styl klasyczny
  • styl rustykalny
  • styl francuski
  • styl toskański
  • styl angielski
  • styl romantyczny

nowoczesne krzesłaCechą wspólną dla wszystkich wymienionych powyżej stylów są drewniane meble. Poza tym jednak różnią się one od siebie bardzo zarówno kolorem, czyli rodzajem drewna wykorzystanego do ich produkcji, jak i ich fasonem. Jedne style dopuszczają jedynie wykorzystanie krzeseł i stołów stylizowanych na stare i zużyte, inne wskazują na te jasne i proste meble, co za tym idzie możliwości aranżacyjnych jest bardzo wiele, dodatkowo takie style jak romantyczny bardzo lubią połączenie tradycyjnych mebli z bardziej nowoczesnymi. Wszystko to sprawia, że korzystając z oferty sklepów meblowych można praktycznie stworzyć jadalnię taką, jaką się tylko wymarzy. Warto jednak pamiętać, że tym co zwykle ostatecznie decyduje o charakterze jadalni i o jej unikatowości są dodatki. To właśnie te niby z pozoru błahe detale decydują o tym jak przestrzeń się prezentuje.

Unikalna jadalnia – odnowienie starych mebli – obrzeża meblowe

obrzeża mebloweStworzenie unikalnej przestrzeni nie musi się wiązać z koniecznością zakupienia nowych i modnych dodatków pasujących do naszych nowych mebli, wręcz przeciwnie – jeśli mamy w domu stare meble czyli jakiś stół i krzesła wykonane z drewna to zamiast je wyrzucać i kupować coś ze sklepu możemy je odnowić, wówczas nie tylko zaoszczędzimy, ale także stworzymy piękne i niepowtarzalne meble, które z kolei będą istotnym elementem niezwykłej aranżacji. Od czego należy rozpocząć tego rodzaju prace? Na początek konieczne jest oczyszczenie mebli ze starej farby i lakieru. W tym celu zwykle wykorzystuje się szlifierkę, należy jednak pamiętać, że przy tego typu pracy przede wszystkim liczy się dokładność. Po dokładnym usunięciu farby i lakieru z mebli należy dokładnie sprawdzić, czy w drewnie nie ma żadnych ubytków, jeśli będą to wówczas należy je wypełnić masą szpachlową i wyrównać, w taki sposób by powierzchnia była możliwie jak najrówniejsza. Ostatnim etapem jest ponowne malowanie, dobór koloru jest oczywiście sprawa całkowicie indywidualna, jednak do tego celu najlepiej wybrać dobrze kryjącą i trwałą farbę, najlepiej emaliową. Dodatkowo w przypadku krzeseł, jeśli posiadały one obicia, konieczne jest przeprowadzenie również zabiegów tapicerskich, mających na celu wymienienie starego obicia na nowe. W przypadku stołu, a zwłaszcza jego krawędzi konieczne czasem jest przyklejenie obrzeży meblowych. Obrzeża meblowe PCV są przeznaczone do wykańczania płyt meblowych, co zwłaszcza przy odświeżaniu mebli jest bardzo przydatne. Odnowienie mebli w niekonwencjonalny sposób pozwala na zaaranżowanie niepowtarzalnej przestrzeni, dzięki czemu nie trzeba szukać już oryginalnych dodatków.


Źródła:


Podsumowując:

Jadalnia jest bardzo ważnym miejscem w domu, to właśnie tam zacieśniają się rodzinne więzi. Jest miejscem nie tylko przeznaczonym do spożywania posiłków, ale także do spędzania wspólnych chwil, prowadzenia rozmów. Jest także miejscem, w którym podejmuje się gości, dlatego jej wygląd i sposób aranżacji jest taki istotny. Ważnym jest by była ona zarazem funkcjonalna, jak i oddawała ducha domowników.

Leave a Comment