W Polsce zabiegi ortodontyczne są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do wieku dwunastu lat. Później każdy zabieg jest odpłatny i wcale nie są to tanie usługi. Do ortodontów w całej Polsce trafiają pacjenci w każdym wieku.
Czym się zajmuje ortodonta?
Statystyki pokazują, że niemalże co druga osoba ma określony problem z uzębieniem. Przeważnie są to mniej lub bardziej poważne ubytki w zębach albo wady zgryzu. Tak naprawdę chorób związanych z zębami i dziąsłami jest wiele, dlatego też jest kilka specjalizacji w ramach stomatologi. Jedną z najpopularniejszych jest ortodoncja w Poznaniu dostępna jest w wielu prywatnych gabinetach, ale także w publicznych ośrodkach, które realizują wizyty refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do ortodonty trafiają osoby, które z różnych przyczyn mają wady zgryzu. Mogą one być skutkiem chorób genetycznych, niewłaściwych nawyków takich jak ssanie kciuka czy obgryzanie paznokci lub też urazów mechanicznych. Ich leczenie przeważnie sprowadza się do dokładnego badania stanu szczęki i uzębienia oraz wykonania indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego. Z uwagi na dość niewielu specjalistów z tej dziedziny stomatologi, terminy na wizytę refundowaną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia są dość odległe. Jednak z roku na rok rośnie liczba osób zakładających aparat ortodontyczny, ponieważ jego założenie wynika przeważnie z powodów profilaktycznych lub estetycznych. Dzięki niemu, już po kilkunastu miesiącach można mieć proste zęby.
Osoby decydujące się za wykonanie aparatu ortodontycznego muszą się liczyć ze sporym wydatkiem, gdyż sam aparat może kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty wizyt, które muszą się odbywać co kilka miesięcy w celu regulacji aparatu.