Czy warto mieć matę dla psa w samochodzie?

pies w samochodzie

Maty dla psów stosowane są nie tylko w domach, ale także w samochodach. Sprawdzają się dużo lepiej niż typowe dywaniki samochodowe. Zadowolony jest zarówno pies, jak i właściciel. Takie wyposażenie można bez problemu nabyć w sklepie zoologicznym.

Dywaniki samochodowe a czystość

gumowe dywaniki samochodowePsy często wożone są w samochodach w różny sposób. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa, które notorycznie są łamane, zwierzęta dużo brudzą. Stawianie więc pupili na dywaniki samochodowe welurowe szybko kończy się nowymi zabrudzeniami. Sierść psa ciężko później usunąć z powierzchni dywanika. Wnika ona bowiem częściowo w strukturę materiału. Poza tym psie łapy łatwo się brudzą i przenoszą kurz na dywanik albo co gorsza tapicerkę samochodową. Naprawdę ciężko nieraz wyczyścić pojazd ze śladów przebywania w nim naszego pupila. Często nie da się tego całkowicie uczynić domowymi sposobami, a poza tym trzeba by mieć na to dużo czasu. Oddawanie z kolei dywaników i całego samochodu w ręce specjalisty to oczywiście dodatkowe koszty. By uniknąć zatem długich starań o doprowadzenie samochodu ponownie do stanu używalności, trzeba zadbać, by jego miejsce było odpowiednio zabezpieczone.

Mata dla psa i komfort zwierzęcia

maty do bagażnikaIstnieje wiele różnych rodzajów mat, które zabezpieczają samochód przed śladami psich łap i pyska. Są one duże i mogą znajdować się na tylnym siedzeniu albo w bagażniku. Podstawowe funkcje mat to:

  • ochrona zwierzęcia
  • ochrona samochodu przed zabrudzeniem
  • pozwala zwierzęciu wygodnie odbyć podróż

Istnieją maty, które są w stanie ochronić samochód przed zabrudzeniem nawet wówczas, kiedy pies dopiero co wykąpał się w jeziorze albo wytarzał na mokrej ziemi. Wodoodporne i mocowane tak, aby się nie przesuwały zapobiegają temu, aby psie rozrywki zostały trwale odciśnięte nie tylko w pamięci właścicieli, ale również auta. Ponadto nie pozwalają sierści przyczepiać się do siedzeń czy dywaników. Takie maty odporne są także na rozerwanie, ponieważ wykonane są z grubego materiału. Nieco inaczej wyglądają maty do bagażnika niż te do wnętrza samochodu. Różnią się zazwyczaj rozmiarami oraz sposobem mocowania. W sklepie można łatwo nabyć zarówno jedne, jak i drugie w zależności od potrzeb i możliwości samochodu. Zazwyczaj rozmiary takich mat są zestandaryzowane, aby pasowały do jak największej liczby samochodów. Maty mogą być ze wszystkich stron ograniczone, aby bród nie dostawał się na zewnątrz. Mogą też jedynie pokrywać powierzchnię siedzeń. Ceny takich ochronnych mat są bardzo różne w zależności od wykonania, grubości czy wygody zastosowania. Zazwyczaj można je jednak łatwo wyczyścić i problem sierści czy brudu w samochodzie przestaje nas dotyczyć. Poza tym, montując taką matę można sprawić, że pies będzie chętniej jeździł pojazdem, bo po prostu będzie mu dużo wygodniej. Nie będzie się na przykład obijał o siedzenia.

W domu zadbaj o materac dla psa

materac dla psaW domu ochrona przed brudem jest mniej ważna, ponieważ i tak nie da się zapobiec rozprzestrzenianiu się sierści czy brudu. Warto jednak zadbać o wygodę psa także w domu. Będzie on wówczas chętniej kładł się w wyznaczonym miejscu. Tam także zostawi większość brudu, który przyniesie z podwórka. Często materac dla psa jest wygodny do prania i czyszczenia, przez co łatwo można pozbyć się nieczystości i właściciel nie musi się martwić o to, że wszystko rozniesie się po domu. Podobnie w przypadku innych posłań. Trzeba sprawić, aby zwierzę je polubiło, a nie będzie się pokładać w innych miejscach i brudzić na przykład ścian w domu. Wiadomo, że kiedy ma się zwierzę nie da się uniknąć całkowicie problemów związanych z bałaganem, jaki po sobie postawia. Odpowiednie szkolenie jednak i dbanie o potrzeby pupila mogą zapobiec ciągłemu nieporządkowi.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

  • Lauren Design – strona internetowa firmy produkującej kanapy i materace dla psa
  • Motoryzacyjny.pl – sklep internetowy sprzedający maty do bagażnika i dywaniki gumowe
  • Psy.pl – serwis skierowany do miłośników psów różnych ras

Podsumowanie

Warto postawić na matę samochodową, ponieważ zapewnia ona ochronę przede wszystkim przed brudem i sierścią. Nie trzeba się wówczas martwić o to, że nie będzie jak wyczyścić tapicerki czy dywaników welurowych. Poza tym mata samochodowa dla psa to niejednokrotnie wygodne miejsce dla pupila, który odtąd chętniej będzie jeździł autem.