Więźba dachowa – czym ona jest?

Zajmowałem się przewozem drewna, z którego wytwarzano w dalszej kolejności materiały budowlane. Najpierw jechałem do miejsca, w którym następuje cięcie drzew, a następnym punktem był tartak. Jako że niezła ze mnie gaduła – musiałem wypytać pracowników, co jest z tego konkretniej robione. Całe szczęście trafiłem na bardzo przyjazną osobę, która chętnie mi opowiedziała co i jak.

Podkarpacka więźba – materiał budowlany

więźba dachowa podkarpacieNie mogę powiedzieć, żebym był niezadowolony ze swojej pracy. Wstawałem wcześnie rano, to fakt, ale praktycznie cały czas jeździłem autem ciężarowym i nic więcej, bo drwale ładowali naczepę za mnie. Przy pewnym rozładunku zagadałem jednego z nich o to, co robią z tych wożonych drzew. Odparł mi, że to dobry materiał budowlany, a dodatkowo, że gdy w grę wchodzi więźba dachowa Podkarpacie nie ma sobie równych. Surowiec ten jest wykorzystywany do budowy domów, a konkretniej szkieletów budynków, dzięki którym nieruchomość może się trzymać i być stabilna. Sama więźba jest ponadto dość twarda, ale zarazem elastyczna. Pracownik wspomniał mi też, że niektórzy wykonują z tego materiału także wykończenie ozdobne domów – kłądą więźbę na podłogi czy ściany. Efekt jest piorunujący, a na dodatek można ją pomalować bejcą lub polakierować i wyolejować, aby wydobyć z drewna jego piękną, doskonałą fakturę. Wtedy już nie miałem żadnych wątpliwości, że kocham moją pracę.

Później cały czas jeździłem swoją kłonicową ciężarówką, a za każdym razem jak widziałem mojego kolegę z tartaku, od razu zaczynaliśmy razem rozmawiać. Oczywiście większość tematów dotyczyła samego drewna i technik jego obróbki. Cóż, nie narzekałem. W końcu interesowałem się stolarką, jednak byłem też zwolennikiem ograniczenia wycinki lasów. Mam nadzieję, że w końcu się to uda.