Wykorzystanie aplikacji internetowych do szkoleń BHP

tworzenie aplikacji mobilnej do szkoleń bhp

Kiedyś kursy mogły być organizowane jedynie w sposób stacjonarny, co było niekiedy sporym utrudnieniem, kiedy na przykład specjalista w danej dziedzinie musiał dojechać w odległe miejsca w kraju w niedużych odstępach czasowych. Obecnie internet stwarza wiele możliwości przeprowadzania szkoleń na różnych platformach lub w aplikacjach.

Tworzenie aplikacji internetowych dla firm

tworzenie aplikacji internetowychZagadnieniem kluczowym jest czy do przeprowadzania szkoleń BHP konieczne jest stworzenie dedykowanej aplikacji. Wydaje się, że nie. Na rynku bowiem wiele jest możliwości skorzystania z dostępnych rozwiązań do udostępniania danych, prowadzenia rozmów wirtualnych czy innych czynności pomocnych w prowadzeniu kursów. Plusy dedykowanej aplikacji:

  • dopasowanie do potrzeb
  • możliwość testowania różnych rozwiązań
  • zwiększenie prestiżu firmy
  • wartość marketingowa
  • bieżąca obsługa w razie błędów
  • funkcjonalność

Z pewnością stworzona specjalnie, dostosowana do potrzeb aplikacja nie jest konieczna. Może jednak być pomocnym rozwiązaniem, kiedy firma organizująca szkolenia BHP ma większe wymagania. Projektowanie aplikacji mobilnych to forma usługi, którą obecnie zajmuje się wiele przedsiębiorstw. Niemniej jednak do prowadzenia kursu tego typu aplikacje nie są konieczne, choć stanowią ciekawy dodatek i pozwalają na naukę gdziekolwiek się jest, wykorzystując do tego celu tylko smartfona. W ten sposób można się uczyć praktycznie wszędzie, nawet w autobusie.

Szkolenia BHP online – rozwiązanie dla wszystkich

szkolenie bhp onlineObecnie coraz więcej firm decyduje się na robienie kursów z pomocą Internetu, ponieważ jest to po prostu wygodne. Nawet studenci mogą odbyć takie szkolenie w dogodnej chwili w ciągu semestru. Nie ma nawet potrzeby, aby przyjeżdżać na pisemny egzamin na uczelnię, ponieważ różne platformy stwarzają możliwości tworzenia testów online. Minusem jest tylko to, że nie da się kontrolować czy egzamin został rozwiązany samodzielnie. Szkolenie BHP jednak jest tego rodzaju kursem, którego przydatność powinien rozumieć każdy i nie nauczenie się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest działaniem na własną szkodę i szkodę osób w otoczeniu. W razie czego bowiem osoba może nie potrafić pomóc innym, a także nie będzie wiedziała jak na przykład dobrze zorganizować swoje stanowisko pracy. Rozwiązanie takie przydatne jest jednak nie tylko dla studentów. Przyszły pracownik również może odbyć seminarium z zakresu BHP w swoim własnym domu, co pozwala zaoszczędzić czas przeznaczony na działania biznesowe. Ponadto dzięki Internetowi można skontaktować się z wykładowcą w dowolnym momencie, a nawet umówić się na prywatną sesję, podczas której wyjaśni on niejasne zagadnienia albo przeprowadzi ustny egzamin. Dzięki kursowi w tej formie można więcej się nauczyć niż podczas jednego, dajmy na to, czetrogodzinnego spotkania ze osobą od BHP. W domu bowiem można podzielić sobie materiał na sensowne bloki i sukcesywnie oglądać filmiki albo czytać teksty tak, że umysł będzie w stanie przyswoić sobie znacznie więcej wiedzy. Minusem jest natomiast to, że nie każdy potrafi się zmotywować do stałego pozyskiwania informacji. Niektórzy mimo możliwości rozłożenia nauki i tak robią całe szkolenie na ostatni moment i po łebkach.

Szkolenia BHP przez Internet w porównaniu ze stacjonarnymi

szkolenia BHP przez InternetJak widać, każda forma przeprowadzania szkoleń ma swoje wady i zalety. Plusem szkoleń stacjonarnych jest to, że pozwalają także na grupową pracę i zastanowienie nad zagadnieniem, podczas gdy z Internetem każdy musi radzić sobie sam. Zadawanie pytań także jest trudniejsze online, bo nie zawsze można otrzymać odpowiedź od razu, w trakcie pojawienia się problemu. Jednak Internet jest pomocnym narzędziem na przykład dla ludzi nieśmiałych, którzy normalnie baliby się o coś zapytać albo brać udział w wymagających kooperacji ćwiczeniach. Platformy e-learningowe stwarzają też możliwość łatwego dotarcia zarówno do osób zdobywających wiedzę w sposób wzrokowy, jak i do słuchowców. Można prosto różnicować materiały, zapewniając większą efektywność kursu. Niektórzy wykładowcy korzystają z tego, udostępniając materiały studentom, inni szkoleniowcy przeprowadzają za ich pomocą nawet egzaminy. Dzięki temu każdy może skorzystać z informacji w zaciszu własnego mieszkania i na spokojnie przyswoić sobie wiedzę w dogodny dla siebie sposób.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Yarmobile – witryna internetowa firmy tworzącej aplikacji internetowych
  • Szkolenia-bhponline.pl – strona internetowa z ofertą szkolenia BHP przez Internet
  • Spidersweb.pl – blog poświęcony internetowi oraz nowym technologiom

Podsumowanie

Wykorzystywanie aplikacji internetowych w prowadzeniu szkoleń BHP to bardzo dobry pomysł. Rozwiązaniem eliminującym wady tego sposobu przekazywania wiedzy może być połączenie go z kilkoma godzinami kursu stacjonarnego.