Jak zabezpieczyć nagrobki podczas transportu?

nagrobek z granitu

Jak sami dobrze wiemy transportując różne rodzaje ładunków należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie gdy jest to ładunek mogący pod wpływem nieuwagi. Taka sytuacja występuje między innymi przy transporcie na przykład ładunków, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jak dobrze zabezpieczyć ładunek?

pasy transportoweNieważne jaki ładunek przewozimy, musi on być zawsze dobrze zabezpieczony. W jaki sposób można tego dokonać? Istnieje wiele możliwości bezpiecznego przewożenia nawet dużych i ciężkich ładunków. Jedną z nich jest użycie pasów transportowych. Pasy transportowe składają się z dwóch części:

 • krótkiej – posiada ona mechanizm z krótkim pasem zakończony hakiem (napinacz)
 • długiej – taśma jest zakończona hakiem (zaczep)

Mechanizm napinacza pasa transportowego wyposażony jest w dźwignię oraz grzechotkę. W przypadku korzystania z pasów transportowych należy pamiętać, że służą one tylko do mocowania a nie do przenoszenia ładunku. W przypadku próby przeniesienia ładunku mogłoby dojść do zerwania pasów co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia także i ładunku. Kolejną rzeczą o której należy pamiętać to to, że nie należy używać pasów które są poskręcane bądź posiadają supły. Uniemożliwi to bezpieczne przewiezienie ładunku. Mam nadzieję, że nie muszę wspominać o tym, że nie można używać pasów uszkodzonych bądź z uszkodzonym napinaczem.

Jakie nagrobki są najpopularniejsze w Polsce?

ekskluzywne nagrobkiNagrobek to nic innego jak oznaczenie miejsca spoczynku osoby zmarłej. Ma on na celu zachowanie pamięci o osobie zmarłej. Gdy występuje on w postaci monumentalnej zwany jest grobowcem. Warto przytoczyć różne rodzaje form nagrobków w historii:

 • kurhany i budowle megalityczne
 • mastaby i piramidy
 • stele, tolosy, mauzolea
 • sarkofagi, kapliczki
 • nagrobki oznaczone płytą kamienną, tumby, sarkofagi
 • nagrobki przyścienne
 • grobowce, pomniki
 • macewy
 • słupy z turbanem

W Polsce najpopularniejszymi nagrobkami są te wykonane z granitu. Coraz bardziej popularne stają się nagrobki podwójne, które pozwalają nam na pochowanie dwóch osób obok siebie. Szczególnie warto korzystać z tego typu nagrobków gdy chcemy założyć grób rodzinny. Pozwala nam to nie tylko zmniejszyć koszta zakupu nagrobka (jeden podwójny jest często tańczy niż 2 pojedyncze) oraz dzięki temu nie musimy krążyć po cmentarzu w poszukiwaniu grobów bliskich. Warto wspomnieć także o nagrobkach ekskluzywnych. Jest to świetna propozycja dla osób z bardziej zasobnym portfelem. Koszt nagrobków zaczyna się od około 2 tysięcy złotych w przypadku nagrobków pojedynczych oraz ponad 6-7 tysięcy złotych w przypadku nagrobków podwójnych. Jeśli chodzi o nagrobki ekskluzywne to należy liczyć się ze sporymi kosztami. Ceny nagrobków na zamówienie zaczynają się od 10 tysięcy złotych. Cena ta dotyczy podstawowych modeli. Jeśli chcemy bardziej wyrafinowany nagrobek to należy pamiętać, że niejednokrotnie może to nas wynieść nawet i grubo ponad 20 tysięcy złotych.

Transport nagrobka – jak go przeprowadzić?

nagrobki podwójneNiejednokrotnie zakład kamieniarki oddalony jest od cmentarza kilka kilometrów choć nie jest to regułą (zdarzają się zakłady przycmentarne ale jak wiadomo posiadają one zwykle wyższe ceny). Po wybraniu oraz przygotowaniu pomnika nadchodzi czas na jego transport do miejsca przeznaczenia czyli na cmentarz. Warto pamiętać, że nagrobek tak jak każdy inny przedmiot, który chcemy przewieźć powinien zostać odpowiednio przygotowany i zabezpieczony, żeby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji (na przykład uszkodzenia w transporcie). Nagrobek najlepiej jest zamocować za pomocą pasów transportowych. Pasy powinny być odpowiedniej jakości i wytrzymałości – zapobiegnie to ich zerwaniu podczas ostrego hamowania czy też innej nieprzewidzianej sytuacji. Podczas transportu należy jechać spokojnie – gwałtowne hamowanie i przyspieszanie nie jest wskazane.


Wartościowe źródła informacji związanych z tematem:

 • Master-tir.pl – sklep internetowy oferujący pasy transportowe i papier do tachografu
 • E-pomniki.pl – strona internetowa firmy wykonującej nagrobki podwójne
 • Zgon.pl – portal internetowy poświęcony branży pogrzebowej

Podsumowanie wpisu

Jak widać na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nagrobków i każdy znajdzie coś co mu odpowiada. Chcąc przewieźć świeżo zakupiony nagrobek na cmentarz należy go dobrze zabezpieczyć dzięki czemu przewóz przebiegnie bez problemów.