Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu – pompy i wymienniki ciepła

„Wysokie nakłady początkowe i relatywnie niskie koszty eksploatacji przekonują do zmiany sposobu ogrzewania naszego domu. Tradycyjne sposoby uzyskiwania ciepła poprzez drewno, węgiel, olej napędowy – powoli zaczynają zanikać, ze względu na powstałe alternatywne rozwiązania. Nowoczesne rozwiązania zwiększają nasz komfort życia, przy znacznym obniżeniu się naszych miesięcznych opłat.

Nowoczesne instalacje grzewcze bazują na odnawialnych zasobach energii, jak np. energia słoneczna, powietrze czy nawet ciepło pozyskiwane przy pomocy gruntów. W wyniku tego, ponosimy znikome koszty ogrzewania domu i wody – dbając jednocześnie o aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem systemu ogrzewania. Pamiętajmy, że podjęta przez nas decyzja jest inwestycją długoterminową, która będzie towarzyszyć nam przez długie lata, a nawet przez całe życie.

 

heat-pumps-393059_1280Pompy ciepła – wysoki komfort użytkowania

Montaż pompy ciepła wymaga połączenia ze sobą odpowiednich elementów, które będą przetwarzać ciepło, a następnie rozprowadzać je, po całym naszym mieszkaniu. Ze względu na dokładność oraz precyzję wykonania instalacji, warto powierzyć te zadanie profesjonalnej firmie instalatorskiej, podobnie jak cykliczne sprawdzeniu stanu montażu, które odbywa się często bezpłatnie w ramach udzielonej gwarancji. Najważniejszym aspektem, z punktu widzenia użytkowania – jest znikoma ilość miejsca potrzebnego do instalacji, a także brak konieczności przygotowania specjalnego pomieszczania na przechowanie np. węgla czy oleju napędowego.
Mechanizm działania pompy ciepłej polega na pobieraniu energii z najbliższego otoczenia zewnętrznego, jak np. powietrze, grunty, a następnie przekształcanie w energię cieplną. Powstała energia cieplna jest rozprowadzana przy pomocy małych rurek – po całym naszym mieszkaniu. Istotnym aspektem, jest również fakt, iż pompy ciepła są prawie samoobsługowe. Jedynym zadaniem użytkowania jest wybór temperatury na termostacie, adekwatnej do naszych potrzeb. To znacznie zwiększa komfort użytkowania oraz funkcjonowania w danym mieszkaniu.

 

Gruntowy wymiennik ciepła – wentylacja i ogrzewanie

Gruntowy wymiennik ciepła spełnia jednocześnie dwie wyżej wymienione funkcje. Poprzez ogrzewanie powietrza w okresie zimowym, a ochłodzenie w sezonie letnim – posiada wysoką wartość użytkową. Warto podkreślić, iż cała energia jest czerpana z gruntów czyli warstwy niskiej, a następnie zostaje przekierowana do mieszkania czyli warstwy wysokiej. Jest to rozwiązanie doskonałe nie tylko dla mieszkań, lecz również dla przedsiębiorstw. Doskonała cyrkulacja powietrza, niskie koszty – zwiększają efektywność pracowników, nawet w najbardziej upalne dni.

 

thermostat-250557_1280Aspekt użytkowy

Analizując aspekt użytkowy, należy szczególną uwagę zwrócić na stosunkową niską ilość awarii nowoczesnych instalacji grzewczych w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania domu. Dodatkowo, należy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych kontroli, które bezpośrednio wpływają na wydłużeniu czasu eksploatacji instalacji grzewczych. Niska ilość awarii wpływa bezpośrednio na spadek kosztów związanych z potencjalnym remontem lub nawet wymianą całego systemu grzewczego.

 

Aspekt ekonomiczny wprowadzenia nowoczesnych instalacji grzewczych

Początkowe nakłady finansowe są wyższe od instalacji tradycyjnych metod ogrzewania. Jednak, w perspektywie długookresowej wpływają pozytywnie na stan naszych finansów, poprzez niskie koszty utrzymania. Zanim podejmiemy decyzję, warto zastanowić się nad naszym miesięcznym zużyciem wody oraz ciepła w sezonie grzewczym. Ułatwi to decyzję o instalacji wybranego przez nas systemu grzewczego, a jednocześnie będziemy mogli obliczyć – po jakim czasie nastąpi zwrot inwestycji, odpowiednie wyliczenia będą doskonałą motywacją do podjęcia działania. Dodatkowo, niska awaryjność sprzętu nie będzie obciążać naszego budżetu domowego lub firmowego- naprawami, w najmniej oczekiwanym momencie.
Poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza, znacznie poprawi się nasza odporność immunologiczna, co będzie bezpośrednio przekładać się na stan naszych finansów poprzez brak zwolnień lekarskich lub wydatki poniesione na zakup lekarstw.

 


 

heating-146973_1280Więcej:

 


 

thermostat-250557_1280Aspekt ekologiczny – ekonomia plus środowisko

Wykorzystanie powietrza, gruntu czy energii słonecznej do ogrzania domu i wody – nie ma żadnych negatywnych konsekwencji ekologicznych. Odnawialne zasoby naturalne możemy użytkować, bez obaw o poniesienie dodatkowych i wysokich kosztów, jak w przypadku

  • węgla
  • oleju napędowego
  • gazu.”

 

Dodaj komentarz