Zastosowanie cewki sprężarki w klimatyzacji

Trudno wyobrazić sobie współczesne pojazdy bez dostępu do klimatyzacji – pociągi, samochody, autobusy czy tramwaje pozbawione odpowiedniego systemu grzejącego i chłodzącego mogłyby stać się prawdziwą zmorą ich użytkowników. Zwłaszcza w dobie ocieplenia globalnego, które wywołuje latem temperatury rzędu czterdziestu stopni Celsjusza…

Działanie cewki sprężarki klimatyzatora

cewka sprężarki do klimatyzacjiJak każde urządzenie mechaniczne, również klimatyzacja samochodowa posiada swój system napędowy, który pozwala jej na prawidłowe działanie. Żeby jednak mogło ono przebiegać bez większych zakłóceń, konieczne jest dobranie właściwych elementów – jednym z nich jest cewka sprężarki do klimatyzacji, która jest odpowiedzialna za włączanie i wyłączanie całego systemu. Działa to następująco – po wciśnięciu właściwego przycisku na desce rozdzielczej samochodu wysyła on odpowiedni sygnał impulsem elektrycznym, który po dotarciu do cewki sprawia, że uruchamia ona pole elektromagnetyczne wprawiające w ruch sprzęgło klimatyzatora. Choć brzmi to skomplikowanie, sama cewka jest bardzo prostym mechanizmem, który zapewnia prawidłowe działanie całemu systemowi – bez niej nie byłoby możliwe ani jego uruchomienie, ani jego wyłączenie. Zwykle bywa właśnie tak, że o funkcjonalności większej całości decydują bardzo drobne elementy – w przypadku systemu klimatyzacji samochodowej tym elementem jest zwykła cewka sprężarkowa, którą należy dobierać pod odpowiedni model danego samochodu.

Ponieważ cewka sprężarki jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie wysokich temperatur, jakie wytwarza silnik każdego samochodu, należy ją regularnie serwisować. W tym celu trzeba przynajmniej raz do roku, najlepiej po letnim sezonie, kiedy jest ona szczególnie narażona, udać się na rutynową kontrolę.