Zastosowanie elektronicznego pomiaru czasu

Wielkość fizyczna, która określa kolejność zdarzeń oraz odstępy między nimi nazywana jest czasem. Od wielu wieków ludzie stosują różne metody pomiaru czasu. Do tego celu służą zegary mechaniczne, słoneczne, księżycowe, wodne, atomowe. Obecnie powszechnie stosuje się zegary elektroniczne.

Pomiar czasu za pomocą elektronicznych urządzeń

elektroniczny pomiar czasuPomiaru czasu dokonujemy w rozmaitych celach. Urządzenia mierzące czas są wręcz niezbędne w życiu codziennym. Trudno wyobrazić sobie społeczeństwo, które funkcjonuje bez obliczania upływającego czasu. Zegary powszechnie stosowane są również w astronomii, komputerach, nawigacji, urządzeniach AGD i RTV, medycynie, sporcie i wielu, wielu innych dziedzinach życia. Tradycyjne zegary mechaniczne odmierzają sekundy, minuty i godziny za pomocą wskazówek. Największą dokładnością odznaczają się zegary atomowe. Obecnie powszechnie stosuje się elektroniczny pomiar czasu. Urządzenia elektroniczne odmierzające czas charakteryzują się sporą dokładnością, są wydajne i wygodne w użytkowaniu. Wyświetlają czas w sposób cyfrowy i zasilane są przez energię elektryczną. Powoli zastępują tradycyjne zegary mechaniczne. Powszechnie stosowane są w sporcie i coraz częściej służą do ewidencji czasu pracy. W wielu dyscyplinach sportowych o wygranej bądź przegranej decydują dosłownie sekundy a nawet milisekundy. Dlatego tak ważne jest korzystanie z wiarygodnych i nowoczesnych urządzeń mierzących upływający czas.

Upływający czas jest nieodłączną częścią naszego życia. Bez niego trudno wyobrazić sobie otaczającą nas rzeczywistość. Pomiar czasu jest niezbędny do funkcjonowania i stykamy się z nim na co dzień, idąc do pracy, robiąc zakupy, czekając na autobus lub pociąg. Zegary elektroniczne powoli wypierają zegary mechaniczne.