Znajomość języków obcych wśród kierowców busów do przewozów zagranicznych

przystanek z busem

Dobrze wiemy, że znajomość języków obcych wśród Polaków nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Nieraz zdarza się, że na stanowiskach, na których taka umiejętność byłaby bardzo wskazana, pracują osoby, które nie znają podstawowych słówek w jakimkolwiek innym języku niż ojczysty.

Busy z Polski do Niemiec – znajomość języków wśród kierowców

bus do przewozu osóbPrawdą jest, że można trafić i na przewoźników, którzy zupełnie nie potrafią się dogadać w języku urzędowym, w kraju do którego zmierzają i tacy, którzy posługują się nim świetnie. Najczęściej znajomość języka u kierowców busów do przewozu osób jest po prostu średnia. Nie mają wybitnych umiejętności, ale znają podstawowe zwroty i są w stanie się dogadać w zwykłych sprawach. W coraz większej ilości zawodów angielski jest konieczny. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej biznesów otwiera się na światowe rynki. Granice są otwarte, możliwości robienia interesów z zagranicą rosną. Częściej też korzystamy z zagranicznego transportu, bo więcej podróżujemy. Wydawałoby się więc, że busy do Niemiec, to branża, gdzie kierowca obsługujący pojazd powinien znać chociaż ten niemiecki. Nie zawsze tak jednak jest, niestety. Jednak w przeważającej większości osoby kierujące pojazdami, transportującymi ludzi za granicę potrafią się dogadać, w razie czego sporo gestykulując. Może nie jest to idealny obraz, ale nie jest też znowu taki najgorszy. Coraz więcej firm przeprowadza testy językowe nim zatrudni ludzi do pracy na trasach międzynarodowych. Sprawdzają przynajmniej komunikatywną znajomość.

Kursy niemieckiego mogą być przydatne

kurs niemieckiego w niemczechPrzykładem mogą być panie pracujące na dworcach PKP albo autobusowych na przykładach w Pomorskiem. Przyjezdnym bardzo ciężko jest odnaleźć się w kraju, którego języka nie są w stanie zrozumieć. Na szczęście świadomość Polaków w tym względzie rośnie i coraz więcej osób jednak przykłada się do poznawania chociażby angielskiego. Poza tym dostęp do technologii też rośnie, dzięki czemu podróżni z zagranicy mogą już nieraz bezproblemowo zakupić bilety w automatach, nie narażając się na niezrozumienie. Nieważne więc czy taki kierowca mówi gramatycznie poprawnie, ale ważne, żeby znał mniej więcej zasady formułowania zdań w danym języku. Poza tym im bardziej ekskluzywny to rodzaj transportu, tym lepszej obsługi można się spodziewać. Pod każdym względem, także tego, jak kierowca obyty jest w kwestii obcej mowy.

Wyjazdy językowe i dojazd busem

zajęcia na obozie językowymBusy są częstą formą podróży osób, wybierających się na kursy językowe. Wśród podróżnych nie znajdują się tylko rodacy, choć stanowią oni znakomitą większość, oczywiście, jeśli mowa o transporcie z Polski. Niemniej jednak dobrą praktyką byłoby, aby taki kierowca też potrafił komunikować się w konkretnym języku, szczególnie wtedy, kiedy kieruje specjalnie wynajętym środkiem lokomocji. Dobrą praktyką byłoby sponsorowanie albo dofinansowywanie kursów dla kierowców. Nie mówię zaraz, że pracodawcy powinni finansować kursy niemieckiego w Niemczech, bo to droga inwestycja. Zapewnienie jednak możliwości tańszego korzystania z lekcji w szkole językowej w kraju, byłoby dobrym pomysłem. Dzięki częściowemu dołożeniu się do kosztów, taki pracownik miałby większą motywację do nauki, a dzięki pomocy firmy, mógłby sobie na to zdobywanie wiedzy pozwolić. Plusy z nauki języka dla kierowców:

  • lepsza komunikacja z pasażerami zagranicznymi
  • robienie lepszego wrażenia ogólnego na pasażerach (od razu wzrasta prestiż usługi)
  • możliwość załatwienia większej ilości spraw za granicą
  • wzrost kompetencji
  • brak konieczności porozumiewania się ze wzmożoną gestykulacją
  • mniejszy stres kierowcy podczas pracy, co wpłynie pozytywnie na niego oraz pasażerów

Znajomość języków to obecnie konieczność w wielu dziedzinach. Bezwzględnie jednak trzeba ją rozwijać w tych branżach, w których komunikacja z obcokrajowcami jest codziennością.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Ang.pl – serwis internetowy dla osób uczących się języka angielskiego
  • ATJ Lingwista – strona internetowa biura oferującego obozy i wyjazdy językowe
  • PKM Olsztyn – witryna internetowa firmy obsługującej busy z Niemiec do Polski

Podsumowanie

Każdy kierowca, zajmujący się przewozem osób za granicę powinien znać język obcy w stopniu co najmniej komunikatywnym. Oznacza to, że powinien nie mieć problemów z formułowaniem zdań poprawnych gramatycznie. Dzięki takim umiejętnościom obsługa klienta zyska sporo na jakości, a pasażerowie będący obcokrajowcami chętniej będą korzystać z usług firmy.