Bezpieczeństwo i higiena pracy na halach przemysłowych

wyposażenie hal przemysłowych

Każda dziedzina działalności ma swoją specyfikę. W odniesieniu do niej sformułowane są konkretne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest, aby każdy pracownik znał te normy i nimi się w pracy kierował. To pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych, a czasami nawet tragicznych sytuacji.

Hale przemysłowe – na co zwrócić uwagę?

hala przemysłowaWiele hal produkcyjnych to miejsca, w których z powodu nieuwagi może dojść do poważnych wypadków. Ważne zatem jest to, aby przed podjęciem zatrudnienia każdy pracownik był przeszkolony z zasad BHP. Nic się bowiem raczej nie stanie, jeżeli pracownik biurowy przez jeden dzień nie będzie wiedział jak powinien siedzieć przy biurku. Stać się natomiast może, kiedy osoba pracująca na produkcji nie będzie wiedziała jak właściwie korzystać z danej maszyny. Znanych jest wiele wypadków, które wydarzyły się na produkcji. Niestety, nie da się tego całkowicie uniknąć. Jednak odpowiednia dbałość przełożonych, a także nie bagatelizowanie zagrożeń przez pracowników są w stanie to ryzyko znacznie zminimalizować. Hale stalowe często wyposażone są na przykład w łatwopalne elementy. Mogą to być substancje używane do lakierowania, chromowania i innych procesów zabezpieczających tworzywa. Kiedy sobie to uświadomimy, nie wydaje się już dziwne, że w takich przedsiębiorstwach obowiązuje bezwzględny zakaz palenia. Gdyby bowiem coś się, nie daj Boże, zaczęło żarzyć, może doprowadzić nawet do wybuchu całej placówki. Poza koniecznym szkoleniem przed podjęciem pracy oraz właściwym doborem ludzi, trzeba zwrócić uwagę jeszcze na inne rzeczy. Ważne czynniki to również:

  • uważne zlecanie zadań;
  • dokładny nadzór nad wykonywaniem czynności;
  • sprawdzanie czy właściwie przechowywane są substancje niebezpieczne;
  • zapewnienie odzieży ochronnej;
  • informowanie o nowych zagrożeniach, gdyby się takie pojawiły;
  • dbałość o bezpieczeństwo stanowisk pracy

Ze względu na konkretne zachowania, które są na halach przemysłowych zabronione, albowiem grozić mogą nawet śmiercią, konieczny jest dobry wybór pracowników. Nie powinno się zatrudniać tych, którzy z natury mają w nosie zasady. Mogą bowiem ryzykować zdrowie i życie nie tylko swoje, ale również współpracowników. Ważne jest zatem, aby zwracać uwagę na charakter zatrudnienia osób i na to, jakie robią pod tym względem pierwsze wrażenie. Będzie to działaniem dla dobra wszystkich.

 

Jakie powinny być krzesła na hali produkcyjnej?

hala stalowaUżywane na produkcji krzesła powinny być ergonomiczne. Nie na każdym stanowisku w ogóle możliwe będzie siedzenie, ponieważ dużo jest prac, które wymagają stojącej postawy i mobilności. Na stanowiskach jednak, na których wykonywany jest drobny montaż powinny znaleźć się solidne krzesła warsztatowe. Muszą być one dopasowane rozmiarem, czyli przede wszystkim wysokością do stołu, na którym odbywa się na przykład dopasowywanie i skręcanie elementów. Ważne jest, aby takie krzesło umożliwiało przyjęcie właściwej postawy, by dodatkowo nie obciążać kręgosłupa ośmiogodzinnym dniem pracy w jednej pozycji. Najlepiej kiedy siedzisko ma możliwość regulacji wysokości, a wówczas bez problemu pracownik dopasuje je do swojego wzrostu.

 

Rękawice ochronne niezbędnym wyposażeniem pracownika hali

robocze rękawice ochronneW wielu czynnościach produkcyjnym koniecznością są także ochronne rękawice. Również inne elementy odzieży mogą być niezbędne przy niektórych pracach. Może bowiem zdarzyć się, że wyleje się na buta jakiś olej albo inny żrący czy tłusty środek. Przy tym najważniejsze, aby pracownika możliwie najlepiej ochronić przed zagrożeniem. Różnie jest to rozwiązywane. W niektórych firmach produkcyjnych nowo zatrudniony ma obowiązek odwiedzić sklep z obuwiem roboczym i samodzielnie zakupić odzież, w innych jest ona po prostu wręczana już na miejscu (z poniesieniem kosztów lub nie). Rękawice ochronne jednak często znajdują się na wyposażeniu przedsiębiorstw, bo i muszą być. Te cieńsze to bowiem rzecz, która bywa wymieniana nawet kilka razy dziennie. Podstawową zasadą powinno być przemyślane dobranie ochrony do wykonywanych przez pracownika czynności. Jeżeli na przykład nie ma on styczności z niebezpiecznymi substancjami, to może być ona mniejsza.

 


Źródła informacji związanych z tematem:

  • Wnp.pl – internetowy portal gospodarczy poświęcony biznesowi i przemysłowi
  • Hupro – strona internetowa firmy wykonującej montaż hal stalowych
  • Eurobhp.com – internetowy sklep z obuwiem roboczym i rękawicami ochronnymi

Podsumowanie

Hale przemysłowe to często miejsca dość niebezpieczne. Poprzez nieuwagę zdarza się tutaj dużo wypadków. Można im jednak zapobiec, informując na czas pracowników o panujących zasadach oraz dbając o ich ochronę chociażby za pomocą specjalnej odzieży.