Działanie przeciwpsychotyczne oleju CBD

W leczeniu zaburzeń psychicznych stosuje się różnego rodzaju leki. Najczęściej są to leki starszej generacji. Pomimo tego, że leki działają i rzeczywiście pomagają pacjentom, to mają bardzo dużo efektów ubocznych, których nie sposób ominąć.

Porównanie działania amisulprydu i CBD

konopny cbdWystarczy wspomnieć tutaj o lekach przeciwdepresyjnych, które osłabiają popęd płciowy (zwłaszcza inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). To samo dotyczy leków przeciwpsychotycznych stosowanych przez osoby ze schizofrenią. Leki te są silniejsze, w związku z czym efektów ubocznych jest jeszcze więcej. W roku 2012 przeprowadzono bardzo ciekawe badanie. Wyniki tego badania zostały opublikowane na łamach naukowego czasopisma o nazwie Psychiatria translacyjna. Samo badanie kierowane były przez niemieckich naukowców. W badaniu sprawdzano, jaki wpływ ma konopny cbd na leczenie schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych. Podzielono pacjentów na dwie grupy. Jedna grupa przyjmowała bardzo popularny lek przeciwpsychotyczny czyli amisulpryd, a druga grupa przyjmowała dość duże dawki kannabidiolu, czyli substancji znajdującej się w konopiach. Okazało się, że skuteczność obu tych terapii była bardzo podobna, ale działanie niepożądane kannabidiolu o wiele mniejsze. Do dziś nie udało się ustalić konkretnych objawów ubocznych CBD. Być może jest to suplement, który takowych nie daje, a jeśli już się pojawiają, to u niewielkiej liczby osób. Na pewno kannabidiol jest nadzieją psychiatrii.

Tym bardziej, że przeprowadzano badania nie tylko w odniesieniu do schizofrenii, ale również innych zaburzeń psychicznych. Stwierdzono nawet, że olej konopny oddziałuje pozytywnie na osoby cierpiące na PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Kannabidiol pozwala takim osobom na przezwyciężenie stresu, a także niepokoju.