Gdy chcesz mieć własnie biuro wykonujące projekty domów

projekty domów

Każdy absolwent studiów stoi przed wyborem swojej ścieżki na dalsze życie. Jedni idą na etat w swoim zawodzie, inni całkiem zmieniają branże a jeszcze inni zakładają swój własny interes. Więc załóżmy, że jesteśmy absolwentami studiów magisterskich i właśnie stoimy na tym rozwidleniu i postanawiamy otworzyć własne biuro projektowe.

Jak wykonuje się projekty domów?

projekty domówKtoś mógłby pomyśleć, że jest to łatwa sprawa, jednak tak naprawdę jest to bardzo trudne. Czemu? Ponieważ sama specyfika wykonywanej pracy jest bardzo wymagająca. Od tego, jak my zaprojektujemy komuś dom często zależy jego bezpieczeństwo, tym bardziej, jeżeli chodzi o centra handlowe lub hale produkcyjne. Tutaj dosłownie chodzi o ludzkie życie, a to jest najważniejsze. Zadaniem takiego projektanta jest połączenie odpowiedniego wyglądu danej budowli z jego maksymalnym bezpieczeństwem. Przykład? Taipei 101. Tam, projektant wykonał kawał świetnej roboty montując na pewnej wysokości kulę, która pod wpływem wychylenia budynku przesuwa się w drugą stronę niwelujące większe odchylenia. Jest to potrzebne, żeby budynek wytrzymał nawet trzęsienia ziemi. Bez tego byłoby to niemożliwe, a z taką technologią i owszem. Skąd to wiedział? Ponieważ miał odpowiednią wiedzę i doświadczenie. I do tego też zmierzam. Są rozwiązania, o których nikt nawet by nie pomyślał, dopóki w tym nie siedzi. Dlatego w tej dziedzinie doświadczenie zdobyty w innych biurach może okazać się niezbędne. Oczywiście dobrze by było, żeby samemu od razu pracować na swoje, jednak okazać się może, że nie utrzymamy się na rynku, lub co gorsza błędne obliczenia spowodują jakąś katastrofę. Dlatego najlepiej uczyć się najpierw od innych. Projekty budowlane mają to do siebie, że muszą uwzględniać bardzo dużo czynników. Jak jeszcze precyzyjne projekty domów w kielcach nie są aż tak wymagające, ponieważ mają przyjazne kształty do projektowania i nie są użytkowane przez dziesiątki tysięcy ludzi jednocześnie, tak hale produkcyjne lub targowe to chyba najtrudniejsze zadanie. Dajmy na to hale targowe w Kielcach muszą mieć uwzględnione to, jaki klimat panuje w Kielcach, jakie są opady śniegu, wiatry itd. Projekty domów jednorodzinnych też dobrze uwzględnić do danej działki, jednak nie jest to aż tak kluczowe.

Co bym jednak nie powiedział, to prawo jest takie, że aby stać się architektem z uprawnieniami musimy odbyć roczne praktyki i dopiero po takim czasie możemy przystąpić do egzaminu na architekta. Dlatego droga ta nie jest łatwa i szybka, ale po zdobyciu uprawnień możemy próbować sił we własnej firmie.