Jak wybierać buciki dla naszych dzieci?

 

Rozwój i kształtowanie się stopy dziecka przebiega inaczej w różnych okresach jego życia. Stopa dziecka jest bardzo delikatna i szczególnie podatna na wpływy różnych czynników zewnętrznych, między innymi obuwia. Dlatego powinniśmy dbać o stopy swoich pociech od pierwszej chwili ich życia, zakładając dziecku obuwie, które zapewni prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy.

Wskazówki dotyczące wyboru pierwszych butów dla dzieci

pierwsze buciki dla dzieciStopy nie są samodzielnym elementem, lecz stanowią część układu motorycznego zapewniającego możliwość przemieszczania i stanowią podstawowy amortyzator dla całego organizmu podczas chodzenia. Dlatego, gdy wybieramy pierwsze buciki dla dzieci powinniśmy pamiętać, że nasze dziecko zaczyna chodzić na stopach, które nie tylko pozwolą mu się przemieszczać, ale stanowić będą podstawowy amortyzator dla jego kolan, bioder i kręgosłupa. Przy doborze butów w tym okresie, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stabilizację stawu skokowego, buty powinny dobrze trzymać kostkę, natomiast znacznie mniej istotnym problemem jest ukształtowanie podeszwy w bucie. W naszym klimacie dziecko do około 6 lat większość czasu przebywa w pomieszczeniach zamkniętych jak dom i przedszkole, dlatego najważniejszym obuwiem dla dziecka w tym okresie, będą buty spełniające rolę pantofli. Muszą one dobrze stabilizować stawy skokowe, być dobrze dopasowane do szerokości stopy dziecka, oraz ze względu na zwiększoną potliwość i czas stosowania, powinny być stosunkowo przewiewne.

Ważnym czynnikiem jest również akceptacja butów przez dziecko, które muszą być ładne, estetycznie wykonane, możliwe do samodzielnego zakładania, na przykład na tak zwane rzepy. Należy też pamiętać, że w butach dla dzieci powyżej czwartego roku życia konieczne będą prawidłowo wykonane wkładki wspierające łuk podłużny stopy.