Szczególnie w starych domach, czasem się zdarzy, że pojawi się zawilgocenie na ścianach. W takich przypadkach bardzo często stosuje się osuszanie murów. Obecnie w nowych domach stosuje się odpowiednie izolacje, aby zapowiedz pojawianiu się wilgoci.
Osuszanie murów w przypadku wilgoci kapilarnej
Wilgoć kapilarna powstaje, gdy w gorę po ścianie budynku w materiale budowlanym podciąga się woda. W takim materiale powstają minimalne „rurociągi”, którymi woda przemieszcza się w ścianach. Ruch w górę wody jest możliwy dzięki siłom, które występują pomiędzy wodą, a ścianami kanalików. Dlatego, aby podciąganie wody kapilarnej nie wystąpiło bardzo ważna jest odpowiednia izolacja piwnicy. Dlatego budując dom nie można zapominać o izolacji przeciwwodnej, jak i przeciwwilgociowej. Najbardziej popularnym sposobem na osuszanie murów jest iniekcja. Polega ona na wstrzykiwaniu środka chemicznego do zawilgoconej ściany. Środek ten wnika w ścianę i tym samym tworzy warstwę izolacyjną. Czasem jednak pojawiają się problemy z tym sposobem zaizolowania wilgotnej ściany, gdyż trudno jest uzyskać idealnej grubości izolację na całej powierzchni, szczególnie jeśli ściana jest:
- bardzo zawilgocona,
- gruba,
- składa się z niejednorodnych materiałów.
Iniekcja krystaliczna polega na wprowadzani mieszanki cementu portlandzkiego z aktywnym krzemianem do otwory wykonanego w ścianie. W tym przypadku nie trzeba wstępnie osuszać murów, co na pewno jest zaletą. Inną metodą pozbędziemy się wilgoci ze ścian na zawsze. Metoda ta to podcinanie murów budynków. Jednak podcinane ścian, nie tylko jest kosztowne, ale również jest ryzowane, gdyż narusza się konstrukcję obiektu.
Jakie narzędzia będą potrzebne podczas iniekcji?
Podczas wykonywania osuszania murów bardzo liczy się precyzja, zarówno w metodzie iniekcji, jak i podczas podcinania murów. Dlatego podczas tych prac bardzo potrzebne są narzędzia pomiarowe. Poza tym narzędzia z jakich się korzysta w Bydgoszczy podczas osuszania murów, to dmuchawy, które wstępnie przygotowują mur pod wykonanie iniekcji. Do tego, aby wykonać odwierty w ścianach do iniekcji potrzebne są między innymi wiertarki ze specjalnymi końcówkami.
Jakie farby wykorzystać do malowania antykorozyjnego?
Jeśli chodzi o konstrukcje stalowe, to także i je należy odpowiednio zabezpieczać przed wilgocią, która jest jedną z przyczyn powstawania korozji na ich powierzchni. Dlatego bardzo często przeprowadza się malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych, jeszcze zanim wybuduje się z nich obiekt. Malowanie antykorozyjne jest wykonywane najczęściej trzem technikami, takimi jak:
- hydrodynamiczna,
- pneumatyczna,
- ręczna.
Obecnie wiele firm, które się tym zajmują starają się wykonywać malowanie antykorozyjne nowoczesnymi technikami, dzięki czemu powstałą powłoka jest o wiele trwalsza. Poza tym grubość warstwy farby na elemencie stalowym zależy od środowiska, w którym będzie stała cała konstrukcja stalowa. Farby, które najczęściej używa się do malowania antykorozyjnego to:
- farby alkidowe,
- farby akrylowe,
- farby epoksydowe,
- farby poliuretanowe.
Więcej można znaleźć na:
- Beldo-vis.pl – sprzedawca maszyn do obróbki skrawaniem
- Muratordom.pl – portal o budowaniu oray o remontach w domu
- Aktywbud.pl – firma wykonująca osuszanie murów
- Blueflamesteel.com – wykonywanie zabezpieczeń antykorozyjnych
Podsumowanie
Osuszanie murów jest bardzo ważnym procesem, dzięki któremu wyeliminujemy wilgoć ze ścian, a tym samym zapobiegniemy powstawaniu pleśni jak i grzybów na ścianach. Poza tym dzięki osuszaniu murów poprawia się komfort użytkowania takiego domu.