Niezbędne wyposażenie każdego parku
Tereny zielone w miastach to obecnie dla wielu osób prawdziwy skarb, wszystko z racji tego, że czasu jak i miejsc w których mieszkańcy zwłaszcza tych większych miast mogą wypocząć jest coraz mniej. Jednak by taki miejski park mógł być miejscem przyjemnego rodzinnego wypoczynku, musi on być odpowiednio zadbany i jakby nie było odpowiednio wyposażony. Bez czego zatem nie może się obyć żaden miejski park?
Mała architektura miejsca – czyli co potrzebne jest w parku?
Pod pojęciem mała architektura miejsca, kryją się wszystkie te rozwiązania, które są elementami wyposażenia przestrzeni miejskiej. Może niewiele to jeszcze mówi, ale w praktyce chodzi ogólnie rzecz biorąc o takie rozwiązania jak:
- ławki,
- stoły,
- donice,
- słupki i łańcuchy,
- bariery,
- tablice informacyjne,
- słupy ogłoszeniowe,
- stojaki na rowery,
- osłony drzew,
- kosze na śmieci.
Co za tym idzie można powiedzieć, że elementy małej architektury miejskiej to elementy użytkowe przeznaczone dla mieszkańców, co za tym idzie jest to niezbędne wyposażenie każdego parku, jeśli ma on być w pełni funkcjonalny dla mieszkańców i osób go odwiedzających. Oczywiście w parku, a właściwie dla jego użytkowników, najważniejsze są takie elementy jak ławka parkowa i stoły, a także i jakieś altany, czyli te elementy, które przekładają się na to, że swobodnie i wygodnie mogą oni w parku wypocząć. Jeśli chodzi natomiast o praktyczność tych elementów to ważne jest to z czego i w jaki sposób zostały one wykonane. Co w praktyce oznacza, że powinny być one z materiałów, które cechują się wysokim, współczynnikiem odporności na działanie czynników szkodliwych.
Z czego powinny być wykonane ławki w parku?
W przestrzeni zwykle najlepiej sprawdzają się ławki i stoły wykonane z betonu czy też z betonu połączonego z drewnem, lub też ławki wykonane z aluminium. Tego rodzaju ławki są względnie wygodne jednak co ważniejsze zarówno w przypadku tych betonowych jak i metolowych są one bardzo trwałe i co równie ważne łatwo je utrzymać w czystości. Co jest nie zwykle ważne jeśli te elementy maja pozostać funkcjonalne i co za tym idzie służyć użytkowi publicznymi. Co ciekawe użytkownicy parków często nie zdają sobie sprawy z tego jak ważne znaczenie maja także inne elementy małej architektury miejskiej, a które w sposób bezpośredni zapewniają porządek i bezpieczeństwo w parku, czyli jakby nie było komfort.
Pozornie nieistotne elementy małej miejskiej architektury – kosze metalowe, bariery
W parku niemal każdy zwraca uwagę na te elementy, które wydają się być najistotniejsze czyli na takie rozwiązanie jak ławki i stoły, które bezpośrednio sprzyjają wypoczynkowi, nie myśli się jednak o tych typowo użytkowych elementach, które gwarantują to, że park jest czysty, schludny i bezpieczny. O czym mowa? O takich rozwiązaniach jak kosze uliczne, kosze na psie odchody, czy też balustrady zabezpieczające na przykład oczko wodne uniemożliwiając dzieciom wpadnięcie do niego. A jednak jakby nie było to właśnie te elementy przekładają się na to by z parku przyjemnie się korzystało, dlatego tak ważne jest by w parku były dość gęsto rozmieszczone kosze na śmieci i kosze a także podajniki z woreczkami na psie odchody, ponieważ bez tego typu rozwiązań park bardzo szybko zmieni się w niezbyt przytulne miejsce, zaśmiecone i zabrudzone, w którym nikt nie będzie chciał wypoczywać. Jeśli chodzi natomiast o balustrady to są one szczególnie ważne w parkach, w których wyznaczone są strefy dla dzieci, ponieważ one właśnie zwykle gwarantują ich bezpieczeństwo, dlatego tak ważne by znalazły się one w newralgicznych punktach parku. Dlatego nie zapominajmy o tym, że to właśnie te z pozoru bez znaczenia elementy są najważniejsze, jeśli chodzi o wyposażenie parku.
Tekst powstał z pomocą:
- Koszetormet.pl – dystrybutor koszy ulicznych
- Architekturaparkowa.pl – architektura parkowa i ogrodowa
- Pl.wikipedia.org – artykuł o Central Parku w Nowym Jorku
Podsumowując
Jeśli chodzi o wyposażenie parku to elementy, które powinny się w nim znaleźć są dość oczywiste, jednak ważne jest nie tylko by były, ale także i to by były wykonane z odpowiednich materiałów, tak by sprostać wyzwaniom i trudnym warunkom na jakie będą narażone w parku, bo tylko wówczas bezie można mówić o praktycznie i funkcjonalnie wyposażanym parku.