Nowoczesne systemy w inteligentnym domu

Automatyka domowa jest stosunkowo nowym zjawiskiem powoli wkraczającym do coraz większej ilości mieszkań. Dzięki wyjątkowej prostocie w obsłudze spotyka się z ciągle rosnącą liczbą entuzjastów. Dostępność aplikacji i urządzeń mobilnych kompleksowo obsługujących automatykę domową jest naprawdę spora dzięki czemu praktycznie każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie.

Zdalne sterowanie elementami miejsca zamieszkania może odbywać się za pomocą takich urządzeń jak telefony komórkowe, laptopy ,tablety czy nawet za pomocą naszego głosu. Udogodnień które można zaimplementować we własnym domu nie sposób wymienić.

dom2Zdalne sterowanie

  • światłem ,
  • roletami ,
  • telewizorem ,
  • bramą wjazdową

oraz wieloma innymi rzeczami może stanowić także niezbędną pomoc w przypadku osób niepełnosprawnych.

W miejscu w którym żyjemy na co dzień warto też zadbać o jakość wdychanego powietrza oraz zmniejszenie utraty ciepła wynikającego z wentylacji pomieszczeń. Zadaniem okien PCV jest maksymalne ograniczenie utraty ciepła poprzez uzyskanie maksymalnej szczelności. Taki rodzaj okien doskonale spełnia swoje zadanie jednak doprowadza też do tego ,że do domu wlatuje niewiele świeżego powietrza. W zabiegu tym może pomóc urządzenie zwane rekuperatorem które służy do wentylacji wraz z odzyskiem ciepła.

domInteligentny dom

Systemy inteligentnych domów posiadają w swojej ofercie zarówno podstawowe rozwiązania jak i bardzo zaawansowane układy automatyki domowej. Do podstawowych można zaliczyć takie elementy jak samozapalające się światło po wejściu do pomieszczenia ,alarmy zabezpieczające przez włamaniem i nieproszonymi gośćmi czy monitoring domu który może być zintegrowany z systemami kontroli przeciwpożarowej. Zaletą inteligentnego monitoringu jest też to ,że bez problemu można oglądać obraz z wybranej kamery za pomocą telefonu. Dla bardziej wymagających osób automatyka domowa może zaoferować również wiele innych opcji. Za pomocą jednego pilota czy telefonu można też zdalnie sterować takimi rzeczami jak zraszacze ogrodowe, rolety, klimatyzator, okna i drzwi a nawet przełączać kanały w tv oraz sterować multimediami. Kolejnymi z dodatkowych dostępnych opcji są systemy kompleksowego nawadniania,detekcji gazów czy systemy pogodowe inteligentnie dobierające poziom naświetlenia i temperatury w domu. Kolejną zaletą tych systemów jest wyższa oszczędność energii. Firmy zajmujące się montażem automatyki domowej bardzo często zajmują się również takimi rzeczami jak instalacje elektryczne . W każdym domu instalacje elektryczne to jeden z głównych elementów dlatego też warto zlecić montaż wszelkich instalacji profesjonalistom którzy dokonują również pomiarów kontrolnych.

 

rekuperacjaRekuperacja

W mieszkaniach osób które lubią ciepło częstym problemem jest brak świeżego powietrza. Solucją na ten kłopot będzie oczywiście uchylenie okna na pewien czas. Jednak wraz z wietrzeniem pomieszczenia tracimy również cenne ciepło. Utrata ciepła naraża też na większe koszty ponoszone w związku z koniecznością częstszego nagrzewania domu i pomieszczeń. Proces znany jako rekuperacja rozwiązuje ten problem dostarczając świeżego powietrza jednocześnie zachowując całe ciepło w pomieszczeniu. Rekuperator czyli wentylacja nawiewno-wywiewna zapewnia ciągłą wymianę powietrza zapewniając doskonałą jego jakość przy maksymalnej redukcji utraty ciepła w mieszkaniu. W uproszczeniu sama rekuperacja polega na kumulowaniu w rekuperatorze ciepła z wywiewanego powietrza by przekazać je do powietrza wlatującego do domu. W efekcie czego zimne powietrze wlatujące do budynku zostaje podgrzane.


 

cottage-160367_640Źródła:

 


 

building-24782_640Ochronne działanie rekuperatorów

Posiadanie systemu rekuperacji domowej stanowi również doskonałą ochronę przed wilgocią i pleśniami szkodliwymi dla zdrowia człowieka a przede wszystkim dzieci.

 

Dodaj komentarz