Odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez zwierzęta

Wiele kontrowersji budziło ostatnio dochodzenie o odszkodowanie za pogryzienie przez psa, który jest własnością rolnika. Niestety zdarza się ze na wsiach psy chodzą bezpańsko i niekiedy rzucają się na ludzi. Wtedy możemy dochodzić swoich praw i walczyć o odszkodowanie z tytułu ugryzienia przez owe zwierzę.

Czy pies to zwierzę gospodarskie?

odszkodowanie za pogryzienie przez psa z oc rolnikaW sytuacji pogryzienia przez psa należącego do rolnika, ubezpieczyciele podejmowali decyzje odmowne.  Aby dostać odszkodowanie za pogryzienie przez psa z OC rolnika trzeba było udowodnić, że podstawą do wypłaty roszczeń jest szkoda, która powstała z udziałem zwierzęcia gospodarskiego.Z pewnością do zwierząt gospodarskich należą koniowate i jeleniowate oraz bydło oraz takie, które są utrzymywane w fermach w celu pozyskania mięsa m. in.: drób, świnie, owce, albo kozy). Do tej pory nie było wśród nich czworonogów takich jak psy. Jeśli zwierzę jakim jest pies zaatakowało i pogryzło lub wbiegło na jezdnię i spowodowało wypadek, można dochodzić odszkodowania z OC rolnika. Oczywiście  zależy to od tego czy pies  jest wykorzystywany przez rolnika w gospodarstwie rolnym, a nie jest tylko jego pupilem, którego trzyma dla przyjemności i towarzystwa. Jest to dość trudne do udowodnienia, ale jeżeli nam się to uda to możemy liczyć na odszkodowanie za pogryzienie przez psa z OC rolnika, który nie uniknie za to odpowiedzialności. Jeżeli zdarzy nam się ugryzienie przez psa, koniecznie musimy ustalić do kogo on należy.

Wiadomym jest, że za szkody wyrządzone przez zwierzę domowe i hodowlane odpowiada ta osoba, która jest właścicielem zwierzęcia i to ona ponosi całkowitą odpowiedzialność za zachowanie zwierzęcia, więc z jego polisy ubezpieczeniowej będzie ściągane świadczenie na rzecz osoby, która została poszkodowana.