Czy ogrodzenia systemowe sprawdzą się do ogrodzenia hal udojowych?

ogrodzenie panelowe

Hale udojowe to miejsca, gdzie następuje dojenie krów. Aby praca w takiej hali przebiegała sprawnie oraz wydajnie potrzebny jest specjalny sprzęt. Także, aby nikt nie powołany dostał nam się na teren gospodarstwa, potrzebować będziemy odpowiedniego ogrodzenia.

Ogrodzenia systemowe wokół gospodarstwa?

panelowe ogrodzenia systemoweOgrodzenie jest bardzo ważnym elementem każdej działki. Wpływa ono na zwiększenie się bezpieczeństwa. Ogrodzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, przykładowo z:

 • drewna
 • metalu
 • cegieł
 • betonu

Jednym z najprostszych rozwiązań są siatki ogrodzeniowe lub ogrodzenia systemowe. Te drugie prezentują się oraz są bardziej stabilne, więc coraz więcej osób decyduje się właśnie na ten rodzaj ogrodzenia. Panele ogrodzeniowe montuje się o wiele sprawniej, niż siatkę. W Pierwszej kolejności należy rozstawić słupki i dobrze je przymocować do podłoża. Najczęściej wykonuje się wykop, w który stawia się słupek, a następnie, wykop ten zalewany jest mieszanką betonową. Gdy beton zawiąże, można już przejść do montażu całego ogrodzenia. Do słupków montuje się panele ogrodzeniowe. Zaletą jest to, ze podczas montażu panel nie potrzeba żadnych naciągaczy, oraz innych produktów. Wystarczą tylko śruby do łączenia ogrodzenia z panelem. Jeśli chcemy więc szybko zamontować ogrodzenie, to panele na pewno będą dobry oraz tanim wyborem.

Beton towarowy na ogrodzenie?

wylany beton towarowyJeśli chcemy, aby nasze gospodarstwo z halą udojowa ogradzał solidny płot, możemy wykonać je z konstrukcji żelbetowej. Takie ogrodzenie przede wszystkimi charakteryzuje się wytrzymałością oraz długoletnią trwałością. Wykonuje się je podobnie, jak każdą żelbetową konstrukcję. W pierwszej kolejności należy wyznaczyć teren, gdzie będzie znajdowało się ogrodzenie. W tym celu wskazane będą roboty ziemne, oraz wykonanie wykopu. Następnie należy wykonać specjalne szalunki, które wyznacza granice ogrodzenia betonowego. W tych szalunkach wykonuje się odpowiednie zbrojenie, którego zadaniem będzie wzmocnienie całej konstrukcji. Po zakończeniu układania prętów zbrojeniowych kolejnym etapem będzie zalanie szalunku z prętami mieszanką betonową. Możemy ja zamówić z firmy lub wykonać samemu. Jednak ze względy na duże rozmiary, lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie takiego produktu, jakim jest beton towarowy. W Olsztynie znaleźć można kilka firm, które się tym zajmują, więc z zamówieniem betonu towarowego nie powinno być problemu. Najczęściej beton odpowiednio powinien zawiązać po upływie dwudziestu pięciu dni, jednak tak po dwóch tygodniach można zdjąć szalunki i ma się gotowe stabilne ogrodzenie z betonu.

Co powinno się znaleźć w hali udowej?

krowy w hali udojowejAby hala udojowa mogła odpowiednio funkcjonować, potrzebuje specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia. Sprzęt ten zależy od rodzaju hali udojowej, a można je podzielić na:

 • hale udojową typu karuzela
 • hale udojową typu bok w bok
 • halę udojową typu rybia ość
 • hale udojową tandem

Hale udojowe powinny posiadać systemu oraz sprzęt, który będzie potrzebny do pozyskiwania mleka od krów, mowa oczywiście tu o dojarkach. Najczęściej one są połączone z całym systemem, który przekazuje mleko do zbiorników lub bezpośrednio do schładzalnika. Takie schładzalniki do mleka najczęściej montuje się w osobnym pomieszczeniu i są wykorzystywane w większych halach udojowych, gdzie od razu nie jest dystrybuowane mleko. Systemy łączące dojarki ze zbiornikiem mogą być górne lub dolne, a zależy to od tego, gdzie są one zamontowane. Także w takiej hali udowej bardzo często montuje się wozy paszowe, które ułatwiają dozowanie pokarmy krowom, które aktualnie są dojone.


Szczegółowe informacje związane z tematem dostępne są na:

 • Viomar-Agro – strona internetowa firmy sprzedającej rozrzutniki obornika
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
 • AB Tech – strona internetowa producenta ogrodzeń systemowych
 • Madax – witryna internetowa firmy z Olsztyna oferującej beton towarowy

Podsumowanie

Hale udojowe, jak miejsce, gdzie odbywa się dojenie krów powinny być odpowiednio wyposażenie. Taki sprzęt ma wpływ na lepsze warunki udoju krów, jak i na wydajność samej hali. Poza tym także dobrze jest zabezpieczyć taką hale, w tym celu warto wykona solidne ogrodzenie, jak i zamykane wejścia.