Projektowanie inteligentnego domu – budownictwo czy już elektronika

Projekty domów są takie jak gusta inwestorów – bardzo różne. Jednakże dobry architekt powinien być w stanie zadowolić nawet tych najbardziej wybrednych. Niejako przełomem na naszym rynku jest tak zwany inteligentny dom.

 

inteligentne instalacjeInteligentne instalacje

Na inteligentny dom składają się instalacje, które w praktyce pozwalają na sterownie oświetleniem, ogrzewaniem czy też innymi urządzeniami. Zarówno w domu jak i na zewnątrz. Ich możliwości i stopień zaawansowania jest bardzo zróżnicowany. Od takich, które wykonują proste czynności takie jak gaszenie światła do takich które reagują nie tylko na to jak zostały zaprogramowane, ale i na czynniki zewnętrzne. Na przykład na opady deszczu czy też zmiany nasłonecznienia.

 

monitoringOchrona

Co więcej inteligentny dom może nas ochronić i nie chodzi tu o ochronę naszego mienia. Do tego służą dużo mniej skomplikowane i bardziej rozpowszechnione systemy alarmowe.

Nasz dom może nas ochronić przed tlenkiem węgla, który nazywany jest cichym zabójcą. Czad jest bezwonny i ludzkimi zmysłami jest niewykrywalny. Wyspecjalizowany czujnik może na przykład unieruchomić uszkodzone urządzenie, włączyć wentylację czy po prostu ostrzec przed zagrożeniem.

Podobnie się ma rzecz z potencjalnym zalaniem domu. System może odciąć dopływ wody i powiadomić mieszkańców o zaistniałym problemie.

 

Zarządzanie energią

Inteligentny dom może tez pomóc zarządzać energią, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze…

Na przykład może odcinać od sieci wszystkie urządzenia pracujące w trybie uśpienia. Co w znaczący sposób wpłynie na zużycie energii elektrycznej.

Po drugie system jest w stanie zarządzać efektywnie temperaturą naszego domu. To znaczy utrzymywać ją na właściwym poziomie, bez nadmiernego przegrzewania i wychładzania pomieszczeń. Jest w stanie wykryć na przykład otwarte okno, co powoduje straty ciepła.

Wszystkie te systemy działają według ściśle zaplanowanego algorytmu. Na przykład nasz inteligentny dom wie, że należy włączyć ogrzewanie jeśli temperatura spadnie o dwa stopnie. Podlać kwiaty i trawnik w ogrodzie o odpowiedniej porze dnia, a kiedy indziej zasunąć okiennice.

sterowanie domemNasz inteligentny dom może także zwiększyć komfort naszego życia. Na przykład możemy

  • sterować oświetleniem,
  • zaprogramować sprzęt audiowizualny
  • nastawić ekspres do kawy o odpowiedniej porze…

A to wszystko jedynie przy użyciu naszego smartphona.

 

procesorBudowa inteligentnych systemów

Każdy system automatyki budynkowej oferuje jedno z dwóch rozwiązań.

Pierwszy to urządzenia z wbudowanym sterowaniem. Najczęściej przy pomocy klawiszy, pilotów czy manipulatorów. Przygotowywane w sposób przez producenta.

Drugi to rodzaj to sprzęty pozbawione w wersji fabrycznej możliwości sterownia. Dopiero po podłączeniu odpowiedniego sterownika zyskują nowe funkcje.

Inteligentny dom jest w stanie reagować na zaistniałe wydarzenia, jednak aby się to stało trzeba go tego „nauczyć”. Czyli stworzyć swoisty scenariusz zachowań.

Aby system w ogóle wiedział co się dzieje w naszym domu musi być uzbrojony w sensory. Im jest ich więcej, im są czulsze tym więcej danych trafia do centrali… Tym większy jest komfort mieszkańców, tym są oni bezpieczniejsi.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zautomatyzować starszy dom czy mieszkanie. Jest to możliwe nawet bez ponownego kucia ścian czy podług… Wystarczy. że wybierzemy jeden z systemów, który działa bezprzewodowo. Jego zaletą jest fakt że instaluje się go bardzo szybko i łatwo.

Jeśli mamy już wcześniej zamontowany system alarmowy to warto sobie zadać trud i sprawdzić czy nie pozawala on na montaż dodatkowych czujników. Co znacząco ułatwia sytuację…

Jeśli nie to to należy poszukać takich czujników, które będą wspierać nasze dotychczasowe rozwiązania.

Prawda jest taka, że im system jest tańszy tym jest prostszy i tym mniej ma funkcji…

Jednak jest to inwestycja na która będzie służyła mieszkańcom domu przez długie lata. Ułatwi codzienne funkcjonowanie, zaoszczędzi pracy i stresu. Właściciele bez przeszkód będą mogli wyjechać na urlop, nawet na dość długi. Inteligentny dom w pełni zatroszczy się o pozostawiane mienie, a właściciele będą mieli cały czas swój dobytek „na oku”.

 


 

sterowanieŹródła:

  • Tanie projekty domów – firma oferująca projekty domów, garaży oraz obiektów handlowych
  • ABM Serwis – firma zajmująca się sprzedażą nowoczesnych instalacji do inteligentnych domów
  • MJ Projekty – biuro projektowe z Białegostoku oferujące projekty oraz adaptacje projektów
  • Budujemy dom – budowa i remont

 


 

komputerObecnie wchodzimy w taką fazę rozwoju, że to co kiedyś było czystą futurystką staje się powoli codzienną rzeczywistością. Tak właśnie sprawa się ma z inteligentnymi domami. Są prawdziwym spełnieniem marzeń zarówno miłośników prozy Lema jak i zwykłego, szarego człowieka.

11 komentarzy

Dodaj komentarz