Urlop w górach jednym z etapów leczenia nerwicy

Nerwica jest jednym z najczęściej dotykających Polaków zaburzeniem psychicznym. Osoby dotknięte tym schorzeniem często nie zdają sobie nawet z tego sprawy, choć zaburzenia lękowe pogarszają jakość ich życia. Ważne jest zatem by w porę problem zdiagnozować i podjąć leczenie. Warto wiedzieć, jakie symptomy mogą o nerwicy świadczyć i co można zrobić by jej skutki zmniejszyć i ostatecznie sobie z nerwicą poradzić.

Kilka słów o nerwicy

NerwicaNa zaburzenia lękowe w Polsce cierpi około 25% Polaków, co za tym idzie nerwica dotknięty jest co czwarty mieszkaniec naszego kraju. Dodatkowo okazuje się, że częściej to kobiety dotyka ta choroba niż mężczyzn. Skala problemu jest zatem bardzo wysoka, skąd to się bierze? Głownie z tego, że życie w dzisiejszych czasach jest bardzo szybkie i bardzo stresujące, a warto na początek uświadomić sobie czym właściwie jest nerwica. Jest to zaburzenie psychiczne będące wynikiem długotrwałego stresu, pod którym znajduje się dana jednostka. W wyniku oddziaływania stresu upośledzony zostaje układ odpornościowy, a co za tym idzie zostaje upośledzone funkcjonowanie behawioralne jak i afektywne. Oczywiście pod pojęciem stres rozumie się stres w ujęciu psychologicznym a nie potocznym, w związku z czym na zaburzenia lękowe są narażone osoby, które miały jakieś traumatyczne przeżycia lub przez dłuższy czas żyły w warunkach trudnych czy to pod względem materialnym czy psychicznym. Sama nerwica to nie jest jedna choroba, pod pojęciem tym można wyróżnić kilka rodzajów, takich jak:

 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
 • reakcje na traumatyczne przeżycia
 • zaburzenia dysocjacyjne
 • zaburzenia somatyczne
 • fobie

Bardzo rzadko zdarza się by nerwica dotyczyła jednego konkretnego typu, zwykle jest to nerwica mieszana, objawiająca się symptomami z rożnych kategorii. Nie trudno zatem zrozumieć, że zaburzenia lękowe są bardzo trudną i złożoną chorobą, Są jednak pewne symptomy, które mogą być objawami szeroko rozumianej nerwicy. Zaliczyć do nich można:

 • niepokój, lęk
 • ataki paniki
 • problemu ze snem
 • nadpobudliwość lękowa
 • trudności z koncentracją
 • objawy somatyczne

Zaobserwowanie u siebie kilku z tych objawów powinno być już alarmem. Jako, że nerwica jest wynikiem stresu to znalezienie sposobu na radzenie sobie z nim może znacząco pomóc, Jednak jeśli stany nerwicowe utrzymują się od długiego czasu, a ich objawy są bardzo nasilone, zwykle na tym etapie konieczne jest już leczenie psychologiczne i farmakologiczne.

Łagodzenie stanów nerwicowych – wyjazdy i relaks – apartamenty Zakopane

Domek w górachDobrym lekarstwem na stres był od zawsze wyjazd na wakacje. Pozwala on nie tylko zrelaksować się, co uwalnia od stresu, ale także pozwala na pewien czas odciąć się od źródła samego stresu, co jest bardzo ważne. Istotne jest jednak to, by wybierając miejsce na taki wypoczynek, wybrać jakieś ciche i spokojne miejsce, w którym naprawdę będzie można wypocząć. Ważne jest nie tylko miejsce, ale i samo miejsce noclegowe, w przypadku tego rodzaju wyjazdów ważne jest by było ono komfortowe, co wspomogą odpoczynek. Właściwości relaksacyjne mają od zawsze obiekty położone w górach, raz, że panują tam specyficzny mikroklimat korzystny dla zdrowia, dwa, że górskie szlaki doskonale nadają się do odbywanie długich relaksacyjnych wędrówek, czy uprawiania sportów pozwalających na obniżenie poziomu stresu.

Co robić w górach by obniżyć stres? – wędrówki, narciarstwo – narty biegowe

Narty biegoweWędrówki górskie to jeden z najpowszechniejszych sposobów na rozładowywanie napięcie, szczególnie ze względu na to, że górskie krajobrazy są bardzo piękne, i na szlakach łatwo zapomnieć o problemach, jednak dla osób lubiących bardziej aktywnie spędzać czas, dobrym rozwiązaniem mogą być biegi narciarskie. Rozwiązanie to pozwala swobodnie zwiedzać górskie szlaki, jednak w bardziej wymagający sposób. Równie dobrym rozwiązaniem może się okazać jazda na nartach. Tak naprawdę nie ważne do końca co będziemy robić, grunt żeby poprawiało to nasze samopoczucie. Zaletą terenów górskich jeśli chodzi o miejsce w którym można się odstresować nie jest tylko to, ze jest tak odpowiedni mikroklimat oraz cisza i spokój, ale też to, że tereny te są rozwinięte turystycznie co za tym idzie jeśli chcemy jeździć na nartach to nie ma problemu ze znalezieniem wypożyczalni nart, tyczy się to praktycznie każdej możliwej rozrywki, a co za tym idzie jadąc w góry nie musimy się praktycznie o nic martwić i o to chodzi.


Źródła:


Podsumowując:

Jeśli zauważamy, że nagle zaczął nam towarzyszyć lęk i nie pokój, to wówczas warto przystopować, wyjechać gdzieś, bo najpewniej stan ten spowodowany jest wysokim poziomem stresu w jakim żyjemy. Jeśli jednak, stan ten towarzysz nam już długo, a dodatkowo zdarzają nam się wybuchy gniewu albo paniki spowodowane właściwie niczym, wówczas sam odpoczynek już nie pomoże, wtenczas potrzebna jest już pomoc specjalisty.

Dodaj komentarz