W czym pomoże oprogramowanie CAD CAM i CNC?

CAD

Praktycznie dla każdej branży istnieje dzisiaj specjalne oprogramowanie. Można się spotkać zarówno z systemami dedykowanymi dla restauracji jak i hoteli. Oczywiście występuje również kilka takich bardziej skomplikowanych, które posłużą pracy inżyniera. Zdecydowanie każde z tych oprogramowań ma na celu ułatwić pracę oraz uczynić produkty zaprojektowane bardziej dokładnymi i doskonałymi. Z jakim oprogramowaniem możemy się spotkać podczas pracy inżyniera?

Program CAM – do czego służy i w czym może pomóc

Program CAMDzisiaj nie trzeba się już dużo rozglądać, aby zauważyć, że każde urządzenie jest sterowane komputerowo. Nie zastanawiamy się zazwyczaj nad tym, jak to jest możliwe, że dane urządzenie działa. Jednak warto by było zgłębić wiedzę na ten temat głównie dla samej własnej satysfakcji i świadomości jak to działa. Jeśli chodzi o przemysł wytwórczy z całą pewnością robi na nas największe wrażenie. To właśnie urządzenia w nim wykorzystywane pozwalają na stworzenie nowego produktu, który dalej będzie służył ludziom w ułatwieniu życia codziennego. Jednak od początku, zacznijmy od tego dlaczego używa się sformułowania oprogramowanie CAD/CAM jako jedno. Przede wszystkim dlatego, że program CAM stanowi pewnego rodzaju rozszerzenie działania oprogramowania CAD. Tak więc obydwa są to systemy wspomagania projektowania. Nie można zapominać o tym, że są to systemy komputerowe. Tak więc program CAD ściśle pozwala na przeniesienie projektu inżynierskiego do systemu komputerowego. Oznacza to mniej więcej coś takiego, że jeśli inżynier będzie chciał stworzyć jakiś element musi zaprojektować go właśnie w programie CAD. Jest to bardzo duże ułatwienie, ponieważ pozwala on na tworzenie kilku rysunków i ich nałożenie na siebie. Dlatego właśnie można zaprojektować z łatwością złożony element, a nie jedynie pojedynczą część. Dlatego właśnie nad projektem wprowadzonym do systemu może pracować kilka osób, a to co zostało wprowadzone może zostać w każdej chwili zaktualizowane. Dużą zaletą będzie również fakt, że projektując kilka elementów na siebie nałożonych, możemy bez problemu sprawdzić czy do siebie pasują i czy będą działać odpowiednio po złożeniu w całość. Program CAM natomiast jest jego przedłużeniem. A mianowicie chodzi o to, że wszystkie zaprojektowane w systemie CAD elementy będą mogły zostać wytworzone przez obrabiarkę materiału. Zatem tak najprostszymi słowami można śmiało stwierdzić, że CAM programuje urządzenia wytwórcze, według zainstalowanego projektu. Stąd właśnie częste połączenia programu CAD z programem CAM. Działąją one jakby wspólnie.

Toczenie CNC – z czym to się wiąże

Toczenie CNCProgramy CNC to z kolei już typowe komputerowe sterowani urządzeniami. Można powiedzieć, że dzięki systemom CNC działają niektóre urządzenia. Odnosi się to zazwyczaj do programowania urządzeń takich jak:

  • frezarki,
  • tokarki,
  • elektrodrążarki.

Dzięki temu, że urządzenie zostanie zaprogramowane w systemie CNC, możliwe będzie uzyskanie elementów niezwykle powtarzalnych. Maszyna będzie działała dokładnie w ten sam sposób. Wniosek nasuwa się sam. Program CNC to pewnego rodzaju instrukcja obsługi, według której pracuje urządzenie. Jednak co z tym wspólnego ma toczenie, tak popularne w przemysłowych rejonach na Śląsku? Jak najbardziej sami jesteśmy sobie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Toczenie odbywa się przy pomocy tokarek. Jak już wcześniej wspominaliśmy, to właśnie tokarki są najczęściej sterowane systemem CNC.

Cięcie laserem i jego związek z oprogramowaniem typu CAD

Cięcie laseremBardziej nowoczesnym sposobem na wykorzystanie tego rodzaju systemów jest na pewno technika laserowa. Co raz częściej wykonuje się również różnego rodzaju projekty, które później są obrabiane i wykańczane właśnie przy pomocy lasera. Jak można się łatwo domyślić, to właśnie system CNC będzie miał w tym przypadku największe zastosowanie. Oczywiście w powiązaniu z CAD. Cięcie laserowe będzie dzięki temu jeszcze bardziej precyzyjne. Mówimy w tym przypadku o cięciu takich materiałów jak blachy.


Więcej można znaleźć na:


Podsumowanie

Jak widać oprogramowania CAD, CAM I CNC mają naprawdę wiele zastosowań. Po tym jak poznało się już ich znaczenie, ciężko jest sobie wyobrazić, jak bez nich mogą dobrze funkcjonować urządzenia w zakładach wytwórczych.