Czy warto korzystać z biur rachunkowych?

praca w biurze rachunkowym

Księgowość to dział ważny dla każdego przedsiębiorstwa. Nieraz zlokalizowany jest wewnątrz firmy. Coraz częściej jednak przedsiębiorcy korzystają z usług zewnętrznych pracowników z biur rachunkowych. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia kilka czynników.

Usługi księgowe i ich zalety

pracownik biura rachunkowegoSą dwie możliwości: albo masz księgową zatrudnioną wewnątrz firmy, albo korzystasz z usług zewnętrznych, współpracując z biurem rachunkowym. Każda z tych opcji niewątpliwie ma swoje plusy, jednak wydaje się, że obecnie korzystniej jest wybrać jednak usługi rachunkowe zewnętrzne. Ten sposób jest lepszy zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które tak naprawdę nie potrzebują mieć księgowej przez cały czas na miejscu. Plusy korzystania z usług biura:

  • bezpieczeństwo przechowywanej dokumentacji,
  • brak konieczności płacenia za szkolenia i literaturę fachową (jak w przypadku zatrudniania pracownika wewnątrz firmy),
  • możliwość skorzystania z pomocy doradcy,
  • mniejsze koszty
  • możliwość jedynie doraźnej pomocy lub korzystania ze stałej obsługi,
  • pewność, że powierzone zadania zostaną wykonane z należytą starannością

Niewątpliwą zaletą jest to, że usługi księgowe są znacznie tańsze niż zatrudnianie księgowego na miejscu. Gdyby mieć go we własnej firmie, trzeba by płacić mu wynagrodzenie, opłacać wszystkie składki, a poza tym zapewniać możliwość szkolenia się i rozwoju. Przepisy bowiem się zmieniają i jeśli chce się, aby pracownik był skuteczny, to trzeba mu umożliwić zdobywanie niezbędnych informacji do pracy.

Profesjonalne usługi rachunkowe

rozliczenia rachunkowościDzięki zatrudnieniu firmy zewnętrznej wytwarza się zupełnie inna relacja biznesowa. Wydaje się ona bardzo korzystna. Obie firmy połączone są umową i zobowiązują się w sposób profesjonalny przestrzegać jej punktów. Warto dopilnować, aby znalazły się w niej odpowiednie punkty, które dadzą pewność, że firma ma zapewnione maksymalne bezpieczeństwo. W razie na przykład błędu odpowiadać finansowo powinno biuro rachunkowe w Warszawie, któremu zleciliśmy opiekę nad naszą biznesową rachunkowością. Wiele biur ma takie zapisy w swoich umowach, ale trzeba to sprawdzić. W sytuacji natomiast, gdyby błąd popełnił pracownik, jedynym co można zrobić, to go zwolnić. Odpowiedzialność finansową wówczas i tak ponosi przedsiębiorstwo. Biuro rachunkowe będzie także dbało o przechowywanie naszej dokumentacji, dzięki czemu nigdzie ona nie zaginie. Przeciwko takiemu wypadkowi jest się także zawsze ubezpieczonym poprzez zapisy w umowie. Inna rzecz, że biuro nie może zrezygnować ze świadczenia usług z powodu choroby, a pracownik pewnego dnia niestety może się nie zjawić w pracy i doprowadzić do niedotrzymania terminów chociażby. Widzimy zatem, że wiele jest zalet usług księgowych zewnętrznych w porównaniu z tymi świadczonymi przez firmowego pracownika.

Czym właściwie zajmuje się biuro rachunkowe?

komputerowa obsługa rachunkowościDla przykładu prezentuję porównanie dwóch biur. Oczywiście nie ma znaczenia ich lokalizacja, albowiem zakres usług nie do końca zależy od miasta. W każdym razie warto biura rachunkowego szukać nie do końca sugerując się lokalizacją, bo dziś komunikacja możliwa jest także za pomocą narzędzi internetowych i nie trzeba widzieć się osobiście. Odpowiedni dobór specjalisty księgowego jest natomiast rzeczą bardzo ważną. Biuro rachunkowe w Toruniu to małe biuro. Skupiło się więc ono na wąskim zakresie działań. Wykonuje jedynie podstawowe działania takie jak: przygotowanie sprawozdań finansowych i analiz, przygotowanie deklaracji podatkowych, raportów, pełnomocnictwo przed organami podatkowymi, administrowanie finansami. Przykładowe usługi księgowe z Warszawy są natomiast dużo szersze. W ich zakresie jest zajęcie się kadrami, płacami, księgowością, a także profesjonalnym doradztwem. Oferują także polecanie rozwiązań z zakresu outsourcingu procesowego, co pozwala obniżyć koszty. Możliwe są spotkania w celu omówienia obecnego poziomu płac, a także monitorowanie zmian podatkowych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie konkretnej firmy.


Więcej na ten temat na:

  • Ksiegowoscbliskatobie.pl – witryna internetowa prezentująca biuro rachunkowe w Warszawie
  • Bankier.pl – portal internetowy z najnowszymi wiadomościami ze świata biznesu i finansów
  • Kancelaria Optima – strona internetowa toruńskiego biura świadczącego usługi rachunkowe i księgowe

Podsumowanie

Korzystanie z usług księgowych oferowanych przez zewnętrzne biuro rachunkowe ma wiele zalet. Może się nie sprawdzić w większym przedsiębiorstwie, ale w firmie kilkuosobowej powinno znakomicie zdać egzamin. Na pewno duże znaczenie wówczas będzie miało zminimalizowanie kosztów, a także dodatkowe doradztwo, które są w stanie zapewnić firmy współpracujące.