Za co odpowiada sterownik silnika?

 

Współczesne samochody są o wiele bardziej skomplikowane technologicznie niż te produkowane w przeszłości. Składają się z wielu części, które auta sprzed kilkunastu lat nie miały. Obecne cztery kółka są naszpikowane elektroniką. Za pracę wielu podzespołów odpowiadają sterowniki. Podobnie skonstruowane są współczesne układy napędowe.

Funkcje sterownika silnika

naprawa sterownika silnikaSterowniki samochodowe w najprostszym skrócie są to urządzenia, które regulują pracą poszczególnych podzespołów samochodu. Działają na zasadzie współpracy z różnymi czujnikami, dostarczającymi informacje do komputera naszych czterech kółek. Nie inaczej jest w przypadku serca auta, jakim bez wątpienia jest silnik. On także wyposażony jest w sterownik, który w tym podzespole odpowiada za dobieranie właściwych proporcji powietrza oraz paliwa w mieszance, kontroluje moment wtrysku paliwa, a także ustala moment zapłonu, niezbędny do odpalenia auta. Wszystkie te funkcje tego urządzenia mają zapewnić jak najlepszą funkcjonalność, dynamikę jazdy oraz jak najniższe zużycie paliwa. Mogą także przyczynić się do ochrony środowiska, ponieważ odpowiadają też za emisję zanieczyszczeń auta. Czasem jednak zdarza się, że wymagana jest naprawa sterownika silnika. Często przyczyna niedomagania tego urządzenia nie leży w nim samym, tylko w innych podzespołach samochodu. Do konieczności naprawy sterownika silnika może doprowadzić jakieś zwarcie z wielu wiązek elektrycznych,zepsuty czujnik czy wadliwie działająca cewka zapłonowa. W samochodach, w których zamontowano instalację gazową, również ten osprzęt może doprowadzić do usterki. Są jednak wyspecjalizowane firmy, które zajmują się naprawą sterownika silnika. Mając wykwalifikowanych fachowców, odpowiedni sprzęt i oprogramowanie potrafią go odnowić bez konieczności jego wymiany.

Sterownik silnika spełnia wiele funkcji w naszym samochodzie. Jego sprawność jest bardzo ważna do tego, żeby auto prawidłowo działało. Może zdarzyć się, że będzie potrzebna jego naprawa, jednak dzięki różnym warsztatom specjalizującym się w elektronice samochodowej jest to możliwie proste do wykonania.