Żeglarstwo – aktywny sposób na urlop

Lato zagościło się już na dobre i Polacy zaczynają swoje urlopowe wyjazdy. Część z nas wyjeżdża za granicę aby poznać inne zakątki świata, ale wielu nadal pozostaje oddana pięknu naszego kraju i kontynuuje odkrywanie go.

Porady na żeglarskie wakacje

porady żeglarskieSpędzanie wakacji nad jeziorem to trzeci najpopularniejszy w Polsce sposób wypoczynku. Mamy dużo szczęścia, ponieważ w naszym krau jezior jest pod dostatkiem. Głównym celem naszych wyjazdów są Mazury – największe skupisko jezior połączonych kanałami, które umożliwia nam aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas urlopu nie należy jednak zapominać o względach bezpieczeństwa i dlatego przygotowałam dla Was podstawowe porady żeglarskie. Po pierwsze, pamiętajmy o tym, że na wodzie nie jesteśmy sami. Należy znać obowiązujące przepisy poruszania się po szlakach wodnych, ale również zachować kulturę i miłym gestem jest witanie się z przepływającymi obok nas ludźmi. Fakt, że jesteśmy na urlopie nie zwalnia nas z odpowiedzialności, dlatego śmieci, które wytworzymy wyrzucajmy zawsze do koszy w portach, a nie zostawiajmy ich w lesie. Bezpieczeństwo przede wszystkim – kamizelki ratunkowe powinien nosić każdy uczestnik wyprawy, a w szczególności dzieci. Nawet najbardziej wprawionym żeglarzom mogą zdarzyć się niespodziewane wypadki i lepiej być na nie przygotowanym zawczasu. Ostatnią istotną, ale często bagatelizowaną podczas urlopu kwestią jest alkohol. Nie jest to dobry kompan na łódce i i jeżeli chcemy go spożywać podczas rejsu, róbmy to wieczorem, kiedy już mamy zacumowaną łódkę, nigdy podczas żeglugi.

W samym czerwcu 2019 roku poprzez nieodpowiedzialne skoki do wody i kąpiele w niedostosowanych miejscach zginęło aż 113 osób. Podczas wakacji pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i innych, aby do domu przywieźć jedynie miłe wspomnienia.