Dlaczego warto uwzględnić położenie grilla w projekcie ogrodu?

Zakładanie ogrodu to sztuka nie dla każdego. Coraz popularniejsze stają się usługi projektantów przestrzeni. Którzy kompleksowo zakładają i dbają o wygląd ogrodu. Usługi te nie należą jednak do najtańszych. Można zdecydować się na zaplanowanie ogrodu na własną rękę.

Projektowanie ogrodów przydomowych

Dobrze zaprojektowany ogródOgrody to miejsca gdzie człowiek może się zrelaksować. Posiadanie wokół siebie zielonej przestrzeni wpływa kojąco. W miastach coraz trudniej dostrzec zielone skwery i parki. Dlatego tak dużą uwagę powinno się przywiązywać do własnego ogrodu w domu. Dobre zaplanowanie ogrodu wymaga wiele pracy. Planowanie najlepiej zacząć od wykonania szkicu projektu. Powinny się w nim znaleźć wszystkie elementy i rodzaje roślin, które docelowo mają się pojawić się w ogrodzie. Do wykonania projektu można wykorzystać specjalny program komputerowy. Na rynku dostępne są również te darmowe, nie wymagające wykupywania kosztownych licencji. Rysując projekt powinno zaznaczyć się na nim:

 • kierunek światło,
 • przebieg instalacji elektrycznej,
 • instalacje wodociągowe i kanalizacyjne,
 • instalacje gazowe,
 • spadki terenu,

Warto także zwrócić uwagę na otaczający krajobraz dla przykładu w Trójmieście, w Gdańsku nad morzem inaczej należy wyeksponować walory natury. Należy szczegółowo przeanalizować rodzaj gleby, nasłonecznienie, poziom wód gruntowych. Tylko w taki sposób można odpowiednio dobrać rodzaj roślin do ogrodu

Dobór roślin do ogrodu

Ogród przydomowyWybierając rośliny do ogrodu należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Przede wszystkim nie warto ulegać zauroczeniu pięknymi barwami. Należy wyselekcjonować rośliny, które czują się dobrze w naszym klimacie. Ile słońca będą potrzebowały, jakie pH gleby jest dla nich dobre. Warto także przeanalizować dokładnie fazy rozwoju roślin, tak aby za 5 lat nie okazało się, że przerosły możliwości ogrodnika. Wygląd roślin ma cieszyć przez wiele lat. Dlatego tak istotne jest zorientowanie się w odpowiednim doborze roślin. W tym także pomoce są programy komputerowe, które posiadając opcję przewidywania jak rośliny będą wyglądać w przyszłości.

Grille gazowe i inne elementy wyposażenia

Gazowy grill ogrodowyPlanując ogród należy skonsultować się z całą rodziną. Ogród to miejsce do spędzania czasu wolnego, dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie do oczekiwań członków rodziny. Niezwykle ważna jest strefa wypoczynkowa i reprezentatywna. Projekt należy podzielić na strefy.

 • użytkowe – w nich powinny znaleźć się drewutnia, kompostownik, warzywniak,
 • wypoczynkowe – zawierające takie elementy jak huśtawka, grill, ławeczka, plac zabaw dla dzieci,
 • reprezentatywne – przed frontem domu, estetyczne elementy dekoracyjne

Na szczególną uwagę zasługuje strefa wypoczynkowa. To w niej odbywają się wszystkie spotkania rodzinne, gry i zabawy ze znajomymi, a także chwile relaksu. W Polsce szczególnie umiłowanym sposobem relaksu jest grillowanie. Nazywane często narodowym sportem polaków. W obecnych czasach przepisy dotyczące grillowania stają się coraz bardziej restrykcyjne. Organizując grilla należy pamiętać, aby nie zatruć powietrza sąsiadom. W tym celu pomocne mogą okazać się grille gazowy, które nie wydzielają tak intensywnego dymu. Lider w branży jest obecnie weber grill, jednak na rynku dostępny jest szeroki asortyment. Wśród zalet grilla gazowego, wyróżnić można:

 • szybkość rozgrzewania,
 • możliwość kontroli temperatury,
 • łatwość czyszczenia,
 • brak gromadzenia się tłuszczu

Umiejscowienie grilla należy dobrze zaplanować. Miejsce takie powinno mieć dobry widok, a także powinno być odpowiednio zabezpieczone. Tak aby żadne rośliny się nie podpaliły.


Szczegółowe informacje dotyczące poruszanych zagadnień:

 • Web-grille.pl – strona internetowa dystrybutora grilli elektrycznych i gazowych
 • Ogrodinfo.pl – portal internetowy przybliżający zagadnienia ogrodnicze
 • Zielone2s.pl – strona internetowa firmy z Trójmiasta zajmującej się projektowaniem ogrodów

Podsumowanie

Samodzielne zaplanowanie ogrodu to duże wyzwanie. Jak wszystko wymaga to odpowiedniej organizacji i szczegółowego przemyślenia. Piękny i dobrze zaplanowany ogród będzie służyć domownikom przez lata i zachwycać o każdej porze roku.

Dodaj komentarz