Druk fotografii na folii stretch – niecodzienne rozwiązania fotografii ślubnej

Dzień ślubu to jedna z najważniejszych chwil w naszym życiu, która wymaga szczególnego upamiętnienia. Jeszcze nie tak dawno temu, jedyną pamiątkę ślubną stanowiły albumy ze zdjęciami. Dzisiejsza technika pozwala jednak na sporo więcej. Fotografia ślubna może być obecnie drukowana na materiałach, które pozornie nie są do tego przeznaczone.

 

stara fotografiaFotografia ślubna dawniej

W czasach, kiedy przed ołtarzem stawali nasi dziadkowie, fotografia nie była rozwiniętą dziedziną. Zdjęcia ślubne prezentowały jakość, którą dyplomatycznie można określić jedynie jako przeciętną. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Od fotografa oczekuje się profesjonalizmu i umiejętności, dzięki którym fotografie będą prezentowały niepowtarzalny styl i jakość. Zmienił się też sam kontekst zdjęć. Najmodniejszym trendem jest fotografia w stylu reportażowym. Do osiągnięcia satysfakcjonującej jakości nie wystarczy jednak sam talent i wiedza fotografa. Aby pamiątka mogła spełniać nasze oczekiwania fotograf musi dysponować odpowiednim sprzętem. Każdy kadr będzie przedstawiał inne wymagania co do obiektywów. Zdjęcia w kościele, sesja plenerowa i zdjęcia z imprezy weselnej – w każdym przypadku mamy do czynienia z innym oświetleniem, zatem użycie jedynie jednego obiektywu nie wchodzi w grę.

 

aparatEwolucje fotografii ślubnej

Kolejną kwestią, która uległa znacznej ewolucji, jest forma jaką mogą przybrać ślubne fotografie. Umieszczanie zdjęć w tradycyjnych albumach to już historia, fotografia cyfrowa i nowoczesne techniki drukarskie dają znacznie szersze pole do popisu. Dużą popularnością cieszą się tzw. foto-książki. Co to takiego? Jak wskazuje sama nazwa, pod tym pojęciem kryje się książka złożona z fotografii. Dzięki komputerowej obróbce każde zdjęcie może być opatrzone podpisem i dodatkowymi elementami graficznymi, dzięki czemu pamiątka ślubna może przybrać bardzo ciekawą formę. Zastosowanie wysokogatunkowego papieru i solidnej, twardej oprawy sprawia, że foto-książka przetrwa długie lata w stanie całkowicie nienaruszonym.

klisza fotoFotografia na folii stretch

Wszystkie osoby, dla których foto-książka nie jest wystarczająco oryginalną pamiątką, mogą zdecydować się na wydruk fotografii na bardziej nietypowym materiale, jak np. folia stretch. Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się w tym przypadku brzmi: czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Folia, ze względu na swoją plastyczność i rozciągliwość, nie jest idealną bazą drukarską, jednak współczesna technika druku cyfrowego radzi sobie z tym problemem bardzo dobrze. Wymagało to licznych “eksperymentów” i nauki na własnych błędach, jednak obecnie odpowiednie formatowanie zdjęcia na folii i uzyskanie więcej niż zadowalającej głębi kolorów, nie jest najmniejszym problemem. Drukowanie na folii wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, więc nie można liczyć, że takie zlecenie zrealizuje każda drukarnia 24h. Nie znaczy to, że znalezienie odpowiedniej firmy będzie problemem. W internecie znajduje się pełen wykaz drukarni, które świadczą tego typu usługi. Folia stretch z nadrukowanymi zdjęciami może posłużyć za bazę do stworzenia fototapety, którą można pokryć ściany dowolnego pomieszczenia, jednak najodpowiedniejsza do tego celu wydaje się być sypialnia – najbardziej intymne pomieszczenie w całym domu, do którego wstęp mają jedynie małżonkowie; czy można wyobrazić sobie bardziej oryginalną pamiątkę ślubną?

 

zastawa porcelanowa zdjęcieZastawa z fotografią

Dzięki folii można także stworzyć jedyną i niepowtarzalną zastawę porcelanową. Dzięki jej właściwościom termokurczliwym, bez większego problemu można nanieść ją na talerze, spodki czy filiżanki. Dodatek laminatu i specjalnych utwardzaczy sprawia, że zdjęcia naniesione na dowolne naczynia będą wykazywały wyjątkową wytrzymałość i odporność na zmywanie. Tak przygotowana zastawa będzie idealną dekoracją stołu przy każdej rocznicy ślubu. Dzięki takiej pamiątce wspomnienie tych magicznych chwil pozostanie żywe już na zawsze, warto więc otworzyć się na niecodzienne rozwiązania fotografii ślubnej.

 


 

kliszaPrzydatne informacje:

 


 

zdjęcia kliszaRodzaje pamiątek fotografii ślubnej:

  • klasyczna fotografia
  • fotografia z efektami
  • Foto-książka
  • Fotografie na folii
  • Fotografia na zastawie porcelanowej

 

16 thoughts on “Druk fotografii na folii stretch – niecodzienne rozwiązania fotografii ślubnej”

Leave a Comment