Skanery laserowe i pełna automatyzacja pracy kasjera w sklepach internetowych i stacjonarnych

Kasy fiskalne są dziś wszędzie – zaczynając od wielkich hipermarketów, kończąc na taksówkach, czy nawet sklepach internetowych. W tym pierwszym przypadku sprawna i szybka obsługa klientów zależy od stopnia uproszczenia pracy kasjera, a przyczynia się do tego nowoczesna elektronika.

Co powinno znajdować się na stanowisku kasowym?

Oprócz samej kasy fiskalnej, na stanowisku kasjera musi znaleźć się monitor dotykowy oraz skaner laserowy. Każda kasa powinna być odpowiednio dopasowana do specyfiki danego miejsca. W sklepie internetowym kasa powinna być połączona z modułem sprzedaży i magazynowym.

Kasy fiskalne dla marketów

kasa fiskalnaTego typu kasy mają pewien istotny parametr, niezbędny do obsługi klientów. Parametrem tym jest pojemność bazy towarowej – im większy sklep, tym bardziej pojemna musi być, aby dało się do niej wprowadzić kody całego dostępnego w danej placówce handlowej asortymentu. Każda musi być podpięta pod serwer zajmujący się gospodarką magazynową i sprzedażą, a także obsługiwać takie rzeczy jak np. programy lojalnościowe. Jednak oprócz tego kasa kasie nierówna, a różnice polegają na różnicach w wyposażeniu oraz możliwościach współpracy z urządzeniami peryferyjnymi, jak skanero-wagi, terminale kart płatniczych czy szuflady kasowe. Oczywiście inaczej to wygląda w internetowym sklepie, a w stacjonarnym.

Skanery laserowe dla kas

skaner laserowy kodówSkanery laserowe to urządzenia, za pomocą których kasjer może ręcznie zeskanować kod produktu umieszczony na jego metce bądź opakowaniu. Kod ten zostaje przesłany do kasy, gdzie oprogramowanie powiązuje o z aktualnie obowiązującą ceną na dany produkt i wyświetla ją na monitorze dotykowym lub wyświetlaczu przy kasie. Pomimo że skanery znajdują się na stanowisku kasowym i wystarczy po prostu przeciągnąć po nich towar, zdarza się, że metka z kodem jest nieczytelna dla takiego urządzenia. Wówczas z pomocą przychodzi skaner ręczny, który posiada znacznie większą czułość, a kasjer może skierować jego promień bezpośrednio na kod, co powinno przynieść pożądany skutek. Skanery do kas oraz skanery ręczne sprawiają, że kasjer nie musi wprowadzać ręcznie kodu każdego produktu z osoba, co znacznie przyśpiesza proces obsługi klientów.

Monitory dotykowe

monitor dotykowyMonitory dotykowe służą do ręcznego wprowadzania kodu towaru lub innych danych niezbędnych do wystawienia paragonu. Tego typu monitory mają różne wymiary – od przekątnej wynoszącej kilka cali po kilkudziesięciocalówki. Wielopunktowy wyświetlacz pozwala kasjerowi na szybkie wybranie produktu, do którego następnie generowana jest cena. Nie brak także opcji ręcznego wprowadzania danych, a także wirtualnej klawiatury numerycznej. W monitorach dotykowych tego typu stosuje się specjalne, mocne wyświetlacze, które są odporne zarówno na zużycie, jak też i na umyślne próby uszkodzenia. Oczywiście monitor musi być zintegrowany z kasą, dzięki czemu wszystkie dane wprowadzane są efektywnie do rachunku za dane zakupy.


Informacje pochodzą:


Podsumowanie

kasa fiskalnaKombinacja tych trzech urządzeń sprawiła, że kasjerzy już od dawna nie muszą wprowadzać towarów ręcznie do kasy, co wiązało się czasem z koniecznością dłuższego oczekiwania – człowiek nie jest nieomylny i może zrobić błąd, który należy poprawić. Komputery nie mylą się w obliczeniach, a zintegrowane, wyspecjalizowane systemy sprawiają, że sprzedaż odbywa się szybko i płynnie. Sprzedażą tego typu urządzeń zajmują się wyspecjalizowane sklepy i hurtownie, a także sami producenci. Szeroki wybór zarówno kas fiskalnych, jak i monitorów dotykowych oraz skanerów laserowych można znaleźć w ofercie każdej firmy dystrybucyjnej.

Leave a Comment