Ślub logistycznie, czyli od daty po noclegi dla gości

Przygotowania do wesela to naprawdę bardzo duże wyzwanie, natłok spraw które trzeba załatwić, rzeczy o których trzeba pamiętać, to wszystko może stresować, a jako, że jest tego naprawdę wiele nie trudno o czymś zapomnieć, dlatego jeśli chcemy by przygotowanie przebiegły względnie sprawnie i bezproblemowa, a co za tym idzie byśmy nie byli w takcie załatwiania tego wszystkiego strasznie zestresowani i zmęczeni, warto jeszcze za nim przystąpimy do robienia czegokolwiek wszystko sobie dokładnie rozplanować. Taki harmonogram zdecydowanie ułatwi nam życie, a jaki powinien on wyglądać? Oto kilka rad.

Budżet, czyli jak zaoszczędzić – tanie noclegi i sala

PokojePierwsza rzeczą jaką powinniśmy zrobić zabierając się do przygotowań weselnych jest oszacowanie naszego budżetu, nie ma co ukrywać wesele to bardzo duży wydatek, dlatego przy jego organizacji liczy się każdy grosz. Jeżeli już na wstępie określimy swój budżet, dokładnie rozpiszemy ile i na co jesteśmy wstanie przeznaczyć pozwoli nam to uniknąć zbędnych wydatków i co za ty idzie przepłacania. Dajmy na to, że jeśli chcemy zaoszczędzić na wynajmie Sali albo na miejscach noclegowych dla gości to warto je zarezerwować dużo wcześniej, bo jak wiadomo, jeśli szukamy czegoś na ostatnią chwilę to oczywistym jest, że będziemy musieli więcej za to zapłacić. Dlatego nasz budżet powinien być zarazem wstępem do stworzenia kalendarza, w którym jasno sobie rozpiszemy, kiedy musimy zając się załatwianiem konkretnej sprawy.

Sala weselna i noclegi – czyli im wcześniej tym lepiej

Sala na weseleRezerwacja Sali to jeden z ważniejszych aspektów, jeśli chodzi o organizacje wesela, dlatego tym właśnie powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Dodatkowo prawda jest taka, że im wcześniej zarezerwujemy sale tym mniej przyjdzie nam za nią zapłacić, a wynajem Sali to całkiem spory wydatek, dlatego warto to wziąć pod uwagę. Co warto brać pod uwagę szukając sali? Lokalizacje, czy znajduje się ona daleko od kościoła/urzędu stanu cywilnego, czy jest w jej pobliżu możliwość zaparkowania samochodów, czy posiada teren zielony, na którym będzie można zorganizować część przyjęcie, czy też na który będą mogli wyjść goście by chwile odpocząć, no i co jest oczywiste trzeba także zwrócić uwagę na cenę lokalu. Warto sobie zrobić zestawienie kilku sali, którymi możemy być zainteresowani i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na to, czy w lokalu w którym jest dana sala, czy tez w jego pobliżu znajduje się miejsce w którym można wynająć pokoje, tak by goście po przyjęciu mieli możliwość przenocowania.

Wybór muzyki – dj na wesele, zespół na wesele

DJ na weseleKolejnym etapem naszych przygotowań powinien być wybór oprawy muzycznej, warto liczyć się z tym, ze dobry zespół czy tez dj może mieć terminy zarezerwowane nawet rok naprzód, dlatego trzeba tym zająć się dość szybko, by się nie okazało, ze musimy wybierać z usług osób których nich inny nie chciał. Na początek jednak trzeba ustalić czy na naszym weselu ma grać zespół muzyczny czy dj. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, dlatego trzeba dobrze to przemyśleć. Do zalet zespołu można zaliczyć:

  • muzyka grana na żywo
  • rozwiązanie zarówno dla starszych jak i młodszych osób
  • przyśpiewki, możliwość dopasowania się do nastroju gości, toasty
  • prowadzenie zabawy/wodzirej

Warto jednak liczyć się z tym, ze co do jakości granej muzyki nigdy nie ma pewności, a zespól jest dość drogi, bo koszt wynajęcia go to kilka tysięcy. Do zalet dj natomiast można zaliczyć:

  • niskie honorarium
  • pewna jakość muzyki
  • możliwość grania przez cała noc (brak przerw)

Minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim to, ze osoby starsze niekoniecznie muszą się dobrze bawić przy takiej oprawie muzycznej oraz to, ze nie ma wówczas możliwości na przygrywanie do wszelkiego rodzaju toastów. W tym przypadku podobnie jak było w przypadku wyboru Sali warto zrobić sobie zestawieni i wypisać wszystkie dostrzegane dla siebie wady i zalety obydwu rozwiązań i wybrać to korzystniejsze.

Fotograf ślubny – jak wybrać

W następnej kolejności powinniśmy zająć się wyborem fotografa. W tym wypadku warto najpierw sprawdzić w Internecie portfolia różnych wykonawców, a następnie umówić się na spotkanie i jeszcze raz na żywo obejrzeć zdjęcia oraz jeśli się zdecydujemy bardzo jasno określić czego od naszych zdjęć ślubnych oczekujemy.


 

Informacje zostały zaczerpnięte z następujących źródeł:


 

Słowem podsumowania:

Przygotowania ślubne są naprawdę trudne, dlatego warto wszystko sobie dokładnie rozplanować, by o niczym nie zapomnieć, a same przygotowania przebiegały sprawnie i bezstresowo.

Leave a Comment