Sposoby na niedrogą energię

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy unijne powodują, że budownictwo energooszczędne jest coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Budownictwo pasywne charakteryzuje się nie tylko budynkiem energooszczędnym, ale również zastosowaniem urządzeń dostarczających tanią energię ogrzewającą dom i wodę. Budownictwo pasywne korzysta zazwyczaj z odnawialnych źródeł energii takich.

Energia z gruntu wody i powietrza czyli pompy ciepła.

Pompa ciepłaPierwszym prezentowanym sposobem na tanią energię są pompy ciepła. Na rynku istnieje bardzo duża liczba firm zajmująca się montażem pomp. Dlatego szukając w wyszukiwarce internetowej odpowiedniej firmy instalującej te urządzenia należy sprecyzować swoje hasło do miejsca w pobliżu, którego chcemy zamontować pompy ciepła, np.: pompy ciepła Łódź, pompy ciepła Pabianice. Zasada działania pomp cieplnych jest oparta na właściwościach niektórych gazów jak i przemianach fizycznych. Urządzenie pozyskuje energie z otoczenia, następnie ogrzewa ją i przekazuje do instalacji budynku. Aby wystąpił obieg termodynamiczny, pompa składa się się z:

  • kompresora,
  • parownika,
  • skraplacza,
  • zaworu rozprężnego.

Cyrkulacja w całej instalacji jest możliwa dzięki gazowi, który krąży w całym układzie oraz potrafi wrzeć w niskiej temperaturze. Po uruchomieniu pompy, w całym układzie zachodzą cztery procesy:

  • odbiór ciepła z otoczenia,
  • sprężenie w kompresorze,
  • oddanie ciepła w skraplaczu,
  • rozprężenie.

Energia ze słońca czyli fotowoltaika.

Bateria słoneczna, fotowoltaikaPobór energii ze słońca jest najbardziej popularny i powszechny. Wśród osób poszukujących odnawialnych źródeł energii najpopularniejsze są wyrażenia panele fotowoltaiczne Śląsk i fotowoltaika śląskie. Dlatego można stwierdzić, że w tymże regionie montuje się najwięcej paneli słonecznych. Kolektory słoneczne są źródłem odnawialnej i ekologicznej energii. Ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz tańsze, do tego generują mniejszą ilość zanieczyszczeń niż tradycyjne elektrownie. Działanie takich paneli jest dość proste. Kolektory zainstalowane na dachu pobierają promieniowanie słoneczne, które jest zamieniane na prąd. Zostaje on przekazany przy pomocy przewodu elektrycznego do regulatora ładowania. Następnie on oddaje go do akumulatora. Pobór prądu z naładowanego akumulatora odbywa się również przy pomocy regulatora ładowania. Odpowiada on za to, by akumulator zbyt się nie rozładował, co ma mu dać jak najdłuższą żywotność.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna domu.

RekuperatorTaki rodzaj wentylacji domu stał się popularny w budownictwie niedawno. Wentylacja mechaniczna, wykorzystująca rekuperator, służy do stałej wymiany powietrza w budynku. Zimą pomoże w utrzymaniu ciepła w domu, zachowując ciągłą cyrkulacje świeżego powietrza. Obniży to rachunki za ogrzewanie. Latem za to wentylacja mechaniczna chłodzi świeże powietrze, wpadające do budynku. Przy fazie budowania obiektu wentylacja mechaniczna jest droższa od wentylacji grawitacyjnej, jednak podczas już użytkowania koszty te zwracają się bardzo szybko.

Centralne ogrzewanie z kominka.

Kolejnym sposobem na niedrogą energię w domu jest dogrzewanie domu z kominka. Kominek stał się nieodzownym elementem powstających nowych domów jednorodzinnych. Pasuje on do klasycznego budynku w swoim tradycyjnym wyglądzie, ale również do wnętrz nowoczesnych, poprzez istniejące modele w takim stylu. Instalacje kominka są połączone z grzejnikami w całym budynku, poprzez rozpalenie ognia w kominku ciepło zostaje rozprowadzone do wszystkich pomieszczeń.


 Źródła:


Kilka słów na zakończenie:

Wiele osób inwestujących w budowę domu, stosuje takie rozwiązania by obniżyć w późniejszym czasie rachunki za ogrzewanie. Podczas instalacji wielu z urządzeń dostępnych na rynku w początkowym etapie trzeba ponieść większe koszty, ale podczas eksploatacji domu na pewno te koszty się zwrócą.

Dodaj komentarz