Urządzenia grzewcze i metody na ogrzanie domu i mieszkania

Ogrzewanie domu jest to dostarczanie ciepła do pomieszczeń przy użyciu różnych metod i paliw. Służą do tego różne urządzenia grzewcze, które wytwarzają ciepło lub ciepło jest dostarczane do nich.

Czy grzejnik dekoracyjny to dobry pomysł?

Energooszczędny grzejnik elektrycznyGrzejnik jest wymiennikiem cieplnym typu:

  • para – powietrze
  • woda – powietrze

Jest to zazwyczaj element centralnego ogrzewania, który jest stosowany we wszystkich pomieszczeniach. Zazwyczaj stosowane są grzejniki płytowe, dawniej stosowane częściej były grzejniki żeliwne, żebrowane. Grzejnik dekoracyjne poszerzają komfort, nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także ładnie wyglądają. Produkowane grzejniki dekoracyjne potrafią dopasowywać się do każdego pomieszczenia, poprzez swoje rozmiary czy też efektowne kształty , tekstury i kolory. Przez grzejniki przemieszcza się gorąca para lub woda. Woda lub para nie pochodzi wprost z elektrowni. Woda, które zasila centralne ogrzewanie podgrzewana jest w wymienniku ciepła lub kotle przez wodę pochodzącą z sieci ciepłowniczej, następnie płynie do grzejników czyli odbiorników tego ciepła.

Jak działają grzejniki kamienne?

Pokrętło grzejnikaGrzejniki kamienne wyglądają bardzo efektywnie i dekoracyjnie na ścianie. Wykorzystując naturalne właściwości cieplne kamienia. Potrafią one akumulować i przekazywać ciepło całą powierzchnią. Takie grzejniki działają podobnie jak dawne piece kaflowe. Poza tym grzejniki kamienne rozkładają równomiernie temperaturę, ciepło nie jest kumulowane pod sufitem. Technologia grzewcza w grzejnikach kamiennych polega na połączeniu promieniowania podczerwonego z nagromadzeniem ciepła przez gres. Podczerwień z dłuższą długością fali cechuje się wydajniejszym i dłuższym efektem cieplnym w porównaniu do innych grzejników. Grzejniki kamienne charakteryzują się tym, że nie ogrzewając najpierw powietrza, tylko przedmioty wokół jego, które kumulują ciepło a następnie je oddają.

A może kominek narożny?

Kominek narożnyKominek jest paleniskiem zamkniętym w domu. Kominki narożne umożliwiają oglądanie ognia z kilku stron. Takie kominki są umiejscawiane się zazwyczaj na granicy pomieszczeń. Kominki narożne stają się istotną osią dookoła której toczy się życie w salonie. Zarówno kominki narożne otwarte jak i zamknięte mają swoje zalety. Na taki kominek warto się zdecydować, wtedy gdy ma on tylko pełnić funkcję estetyczne, a nie dostarczać ciepła. W przypadku kominka otwartego walory estetyczne wygrywają, ale taki kominek daje mało energii cieplnej, jeśli chodzi o kominek zamknięty na pewno zapewnia o wiele więcej ciepła w pomieszczeniu, również taki kominek dzięki specjalnej instalacji może ogrzać cały dom. Dobrym pomysłem są kominki z podnoszoną szybą. Może wtedy taki kominek służyć jako otwarty lub zamknięty.

 

Kozy, a kominki nowoczesne

Nowoczesny kominek na drewnoJeśli dom jest urządzony nowocześnie to do takiego wnętrza będą idealnie pasowały kominki nowoczesne. Zazwyczaj kominki swój nowoczesny wygląd zawdzięczają swojej obudowie. Również kominkiem nowoczesnym staja się tak zwane kozy grzewcze, które wracają do łask. Takie piece pod względem wizualnym i wydajnościowym nie przypominają tych starych. Stanowią one ważny element wystroju wnętrz, do tego dobrze dogrzewają pomieszczenie. Podobnie jak w kominkach tradycyjnych , można obserwować ogień przez oszklone drzwiczki. Takie szybko mogą być:

  • zaokrąglone
  • płaskie
  • ze szprosami
  • gładkie

Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które w swoim domu lub mieszkaniu nie mogą pozwolić sobie na kominek. Jest to dobry sposób na dogrzewanie domu. Zaletą tych pieców jest szybki i łatwy montaż. Są gotowe do pracy od razu po podłączeniu do przewodu kominowego. Urządzenia te szybko się nagrzewają oraz są wydajne. Zaletą też jest fakt, ze zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne kominki, nie potrzebując dodatkowej zabudowy. Również koszty zakupu i montażu są o wiele niższe.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • Iwona Pellets – strona internetowa producenta nowoczesnych kominków z płaszczem wodnym
  • Termar – strona internetowa firmy prowadzącej sprzedaż energooszczędnych grzejników elektrycznych

Podsumowanie tematu

Istnieje na rynku wiele urządzań grzewczych, wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy ogrzewać nasz dom. Można w sposób tradycyjny wykorzystując centralne ogrzewanie. Można się dogrzewać przy pomocy kominków lub dekoracyjnych pieców.

Dodaj komentarz