Wyposażenie do małej kuchni

Urządzanie małej kuchni to nie lada wyzwanie, musi ona być funkcjonalna, a zarazem ładna, a mała przestrzeń na pewno nam w tym nie pomaga. Trzymając się jednak kilku prostych rad, może to być nieco łatwiejsze.

Odpowiednie kolory w zakresie doboru mebli

Ciemne meble kuchenneCzym zyskujemy większą optycznie przestrzeń? Przede wszystkim jasnymi kolorami, jasne ściany, jasne meble, a barw niech nadają akcenty kolorystyczne. Ważne jest też, aby były one jednolite, nie wybierajmy zbyt fantazyjnych rozwiązań, najlepiej kafelki w jednym kolorze, farba zamiast tapety. Ściany malowane można przyozdobić tynkiem dekoracyjnym, co nada im nietypowego wyglądu. Ciemne kolory znacznie przytłoczą wnętrze, dlatego zamiast ciemnych mebli kuchennych, wybierzmy te w jasnym drewnie. Zdecydowanie nie polecam, białych szafek, z szklanym połyskiem. Są one bardzo trudne w utrzymaniu gdyż widać na nich każdy odcisk tłustych palców. Łatwiejsze w utrzymaniu są już te z drewnianą ramą i szkłem. Ważne żeby były w jasnym kolorze i jak najbardziej proste, a przede wszystkim praktyczne i pojemne. Zamiast tych z otwieranymi drzwiczkami, wybierz te z przesuwanymi będą one na pewno znacznie bardziej funkcjonalne, nie obwieszaj także ścian wiszącymi półkami, zamontuj tylko te niezbędne i wykorzystaj relingi możesz na nich zawiesić akcesoria kuchenne, ściereczki, a nawet kubki. Pomyśl o szafkach w których możesz umieścić dodatkowo lodówkę, lub kuchenkę. Zyskasz dzięki temu dodatkowy blat. Warto także pomyśleć o meblach robionych na zamówienie, mają one unikalne rozwiązania i nietypowy wygląd i oczywiście są robione pod nas. Teraz firmy się tym zajmujące są praktycznie wszędzie od Sopotu i Gdańska do Warszawy, a nawet Zakopanego, także w ofertach można przebierać. Dodatkowo często są one lepszej jakości i w takiej samej cenie co meble z niższej póki w sklepach meblowych.

Ławy rozkładane zamiast tradycyjnego stołu do kuchni z salonem

Kuchnia z zielonym ławostołemTradycyjnie się przyjęło, że w kuchni musi być stół, a w praktyce wcale z niego nie korzystamy, tylko jemy w salonie przed telewizorem. Znacznie praktyczniejsze będą zatem ławostoły. Mogą one pełnić funkcję stolika do kawy, a zarazem po rozłożeniu duży stół kuchenny. Rezygnując ze stołu w kuchni możemy uzyskać więcej miejsca na blaty i szafki, w których zmieścimy niezbędne nam sprzęty kuchenne. Dobrym pomysłem na powiększenie kuchni jest też jej połączeniem z salonem, jeżeli oczywiście jest taka możliwość. Powiększy ona nie tylko jeden pokój ale oba. Wnętrze będzie dużo przestronniejsze oraz daje dużo większe możliwości. Między innymi zamontowanie wyspy, która będzie stołem, blatem na zlew a zarazem miejscem do przyrządzania jedzenia. Należy pamiętać, że wszystko powinno być w podobnej tonacji, aby ze sobą współgrało.

Oświetlenie i kolor przy urządzaniu małej kuchni

Nowoczesna kuchniaJeżeli masz w kuchni okno, nie zakrywaj go firanami zbierającymi tylko kurz i optycznie zmniejszającymi wnętrze. Zamiast nich zamontuj rolety, ewentualnie boczne zasłony. Odsłonięte okno przez które będzie wpadać światło, da poczucie większego wnętrza. Zlikwiduj także parapety, a zamiast tego postaw szafki kuchenne przy oknie, dzięki temu otrzymasz więcej miejsca. Postaraj się także o dobre oświetlenie sztuczne, oprócz dużej lampy, zamontuj również halogenowe oświetlenie pod szafkami wiszącymi. Kolor do kuchni możesz uzyskać kwiatami, oczywiście ziołami, przydatnymi w kuchni. Zamiast je stawiać wykorzystaj ściany i wiszące doniczki, mile widziane będą także wiszące ozdoby. Jednak nie stawiaj ich za dużo, bo możesz w ten sposób uzyskać efekt zagracenia. Wśród sprzętów AGD wybieraj spośród tych wielofunkcyjnych, jak np. mikrofalówka z funkcją piekarnika, a zamiast kuchenki np. płytę kuchenna lub indukcyjną.


Więcej na ten temat na:

  • Lawostoly24.com.pl – sklep internetowy oferujący ławostoły i ławy rozkładane
  • Kuchniemarzen.com.pl – strona internetowa firmy z Gdańska wykonującej kuchnie
  • Deccoria.pl – portal internetowy poświęcony projektowaniu i aranżacji wnętrz

Podsumowując

Urządzanie małych powierzchni nie zawsze musi być udręką. Wystarczy odpowiednio się do tego zabrać i z głową planować każdy szczegół. Przede wszystkim wybieraj rozwiązania zapewniające więcej miejsca, niestety czasem może się to wiązać z kompromisami jak rezygnacja z mikrofalówki czy dużego zamrażalnika.

Leave a Comment